Sedan början av året har 9,9 miljoner euro betalats i kemera-stöd för skogsvårdsarbete till skogsägare. Det är nästan en femtedel mindre än under motsvarande tid i fjol, uppger Finlands skogscentral.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle

På årets längsta dag, den 22 juni, slog stormen Paula till och fällde större mängder skog i Koillismaa i Norra Österbotten. Ungefär en miljon kubikmeter virke skadades, uppger Finlands skogscentral.

Den nya skogsvagnsserien KARGO är Kronobyföretaget Wikars mest flexibla vagn som ska passa bra även i krävande förhållanden.
Sedan 1995, när Finland och Sverige anslöt sig, har det funnits ett samförstånd inom unionen om att skogspolitiken är en nationell angelägenhet. Nu tycks det ändå blåsa nya vindar inom EU gällande det här, noterar Staffan Pehrman.
Staffan Pehrman efterlyser snabbare ryck med den nationella CAP-strategin.


Nu är det den bästa tiden på året att frossa i inhemska grönsaker och nypotatis.

Pärthyvling är ett hantverk som allt färre utövar. En av de få – eller kanske rentav den ende kvarvarande – som ännu hyvlar pärtor på traditionellt vis är Arvid Lindqvist i Nojärv i Närpes. Läs mer i fredagens Skogsägar-tema!
Tyska Bayer lanserar ett europeiskt projekt med målet att utveckla odlingsmetoder som minskar jordbrukets klimatpåverkan. Programmet startar denna sommar på 27 gårdar i Frankrike, Tyskland, Spanien, Belgien, Danmark, Storbritannien och Ukraina.
De nordiska producentorganisationerna har med intresse följt det pågående arbetet med revideringen av såväl de nordiska som de nationella kostråden, där klimat- och miljöaspekter kommer att beaktas i högre grad.
Den nya sammanslagna lokalavdelningen SLC Öst kommer att inleda sin verksamhet i början av nästa år, då Pernå, Strömfors och Pyttis lokalavdelningar går ihop.
Den nya växtförädlingstekniken, i dagligt tal gensaxen, har oväntat många förespråkare i EU-parlamentet. En majoritet i nästan alla politiska grupperingar anser att gensaxen är bra för jordbruket och matproduktionen. Ett undantag är den gröna gruppen.