Skördefesten på Åland som brukar locka långt över 10.000 besökare arrangeras den 19-21 september. En nyhet i år är en Skärgårdsmarknad som hålls utanför Ålands jakt- och fiskemuseum i Eckerö Käringsund.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle

En blandad skara var med om Historiska parkdagar på Stor-Sarvlaks under veckoslutet. Omkring 1.000 personer kom, somliga för några timmar, andra var med båda dagarna från början till slut. Omkring 300 personer lyssnade på föreläsarna.

För en del lantbruksstuderande i Frankrike är det obligatoriskt med praktik i utlandet. Mathis Billaud, 19, valde att utföra sin praktik på en mjölkgård i Lillby i Pedersöre.

Stor-Sarvlaks park är rustad för att ta emot besökare när portarna öppnas för Historiska parkdagar det första veckoslutet i augusti. Föreläsningar om nutidshistoria ordnas i Ladan. Medhavd picknick rekommenderas.

Veterantraktordagen i Malax anno 2025 blev en het historia i bokstavlig mening, med temperaturer upp mot 30 grader. Ambitionen är att det ska finnas något för alla på det här evenemanget.
Inför den inkommande höstens jaktsäsong beviljades det fler jaktlicenser för älg i Nyland än i fjol, dessutom ökade antalet licenser för dovhjort. Antalet licenser för vitsvanshjort minskade.

Under våren och försommaren har två färgglada muralmålningar vuxit fram på en blek gammal silobyggnad i centrum av Solf i Korsholm. Motiven, som har tagits fram av konstnären Kyösti Linna i samråd med Solf Byaråd, åskådliggör förutom djur, natur och växtlighet även den agrara aktivitet som pågår i byn. Det har varit roligt och spännande, men också väldigt utmanande, säger konstnären Kyösti Linna.

Den finlandssvenska kokboken "Det här är min mat" av Ingemo Fröberg och Daniela Andersson har tilldelats det prestigefyllda priset ”Best Farm to Table Book in the World” vid årets Gourmand Awards, som ägde rum under Cascais World Food Summit i Estoril, Portugal.

Stämningen på ÖK:s grillfest för medlemmarna var på topp i Lillby. Ett mycket omtyckt tillfälle där producenterna och deras familjer får njuta av god mat och umgås. Att köttpriserna är på väg upp gläder också många – men takten är för långsam.

ProAgria Lantbrukssällskapet har tagit initiativ till att ordna en beredskapsvecka i höst. Intentionen är att samla beredskapsevenemang från olika sektorer runtom i Österbotten under samma paraply. Därför efterlyser Lantbrukssällskapet nu föreningar, kommuner, företag, skolor och övriga intresserade som vill vara med och arrangera någon form av program som belyser beredskapen.

Försommarens delikatess stod åter i fokus då potatisfestivalen Vita päron ordnades i Nagu i lördags. Sedan 2004 har Naguborna hyllat ortens nypotatis och näringen med en egen festival och marknad i Södra hamnen.

Matskolan har arrangerats av 4H-föreningar runtom i Finland sedan 2012 och med åren har den etablerat sig som ett populärt inslag i många barns sommarlov. I år ordnas det 23 matskolor runtom i Svenskfinland och på Åland och de flesta av dem är fullsatta. En av de föreningar som var först ut är Närpes 4H.