Ogräsmedlet glyfosat kan inte klassificeras som cancerframkallande substans. Det är slutsatsen av en bedömning som har genomförts av EU:s kemikaliemyndighet Echa. Myndigheten har därmed inte ändrat sin bedömning från 2017.
- Alla nyheter
 - Jordbruk
 - Skogsbruk
 - EU
 - Globalt
 - SLC
 - Opinion
 - Maskin & teknik
 - Landsbygdsnäringar
 - Marknad
 - Livet på landet
 - Veckans Tok
 - Tema
 - Yle
 
Regeringen har fastställt de slutliga nivåerna för 2021 för direkta jordbruksstöd som helfinansieras av EU. Direktstöd är grundstöd, förgröningsstöd, stöd till unga jordbrukare samt produktionskopplade bidrag för nötkreatur, får och getter samt bidrag för jordbruksgrödor för vissa specialväxter.
Regeringen har godkänt ett förslag om ett extraordinärt anpassningsstöd som ska betalas på grund av Ukrainakrisen och riktas till svin- och fjäderfähushållningen och trädgårdsodlingen i stödområde AB i södra Finland, uppger Jord- och skogsbruksministeriet.
Examinerade från Yrkesakademin, Optima och Axxell Brusaby.
      I tio år har barn lärt sig om matlagning och matens väg från jord till bord på 4H:s Matskolan. I år ordnas dessutom rekordmånga Matskolor runt om i Finland.
      Det började med att de köpte en herrgård på landet. Herrgården hade en äppellund som producerade för mycket äppel, vilket ledde till äppelångest. Ett år senare fanns det ett nytt musteri i en container med ett gårdscafé intill. Möt helsingforsarna som lämnade byggkonsult- och riksdagsassistentjobb för att driva ett företag som minskar på vårt äppelsvinn.
      Virtuella stängsel kan vara lönsamma också på gårdar med många djur trots att ett halsband för nötkreatur kostar 290 euro. Det visar en färsk studie från fyra åländska gårdar med nöt- och fåruppfödning.
      Under våren har Osuuskunta Maitosuomi fått en ny medarbetare i Sofia Rönn. Hon har titeln kvalitetsspecialist och har har också ansvaret för den svenska servicen. Jag vill ha god kontakt med gårdarna, säger hon.
      EU-kommissionen överväger att skjuta fram nya CAP-regler för växtföljd för att trygga en rikligare veteförsörjning. Åtgärden skulle stimulera jordbrukarna att odla mer vete för att kompensera bortfallet av de viktiga veteleveranserna från Ukraina.
      Skogsbruket fungerar bra i dag, inte bara på fastlandet utan också i skärgården.
Föreningen för Skogskulturs informationspris år 2022 går till Lars-Åke ”Laska” Ekman. Ekman, som arbetar på Finlands skogscentral, mottog informationspriset på förra veckan i samband med föreningens sommarexkursion.
Vi kan se importstoppet av virke som en möjlighet att förbättra våra egna skogars skick, påpekar Tage Fredriksson, branschchef på Bioenergi rf.