Förra veckan fick barnträdgårdslärarstuderande vid Åbo Akademi i Vasa bekanta sig med jordbruket. I vanlig ordning gick besöken till Bjarne Mara och Christer Finne i Korsholm.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
Trots att flera finländska företag förbundit sig att enbart köpa certifierad soja från och med 2020, är inte ens den certifierade sojan helt oproblematisk ur miljösynpunkt. Även om certifikatet garanterar att man inte skövlat regnskog för odlingarna, så är det fortfarande inte förbjudet att använda bland annat bekämpningsmedlet parakvat i sojaodlingen. Parakvat som är ett högtoxiskt preparat förbjöds i Finland redan i medlet av 1980-talet.
Ålands landskapsregering planerar skyddszoner och strängare föreskrifter om markanvändningen runt åländska dricksvattentäkter. Därför kallar Ålands Producentförbund markägare och ”brukare” runt alla nuvarande råvattentäkter till ett informations- och diskussionsmöte onsdagen den 23 oktober.
Hela rapporten är viktig, men det finns en del förslag som har speciell betydelse för Svenskfinland. Det anser riksdagsledamoten Anders Norrback om slutrapporten från den parlamentariska arbetsgruppen för glest bebodda områden. Han har representerat SFP i arbetsgruppen efter att han blev invald i riksdagen.
”Den som är väldigt stark måste också vara väldigt snäll”, skriver Astrid Lindgren. Något de som ansvarar för samhällsplaneringen också kunde tänka på, påpekar SLC:s skogsombudsman Anders Portin.
Hittills har planeringen och styrningen skogsvårdsarbeten skett manuellt. Men nu implementerar Skogsvårdsföreningen Österbotten ett digitalt system som kommer att effektivera hela kedjan. Hela kedjan effektiveras i och med att arbetsledningen blir digital, säger Anders Hjortman, fältchef vid Skogsvårdsföreningen Österbotten.
För att kunna fatta beslut om skogen behövs data. Och för att datan ska bli begriplig behöver den bearbetas och tolkas. Här kommer företaget Simosol in.
Den 1 oktober tillträdde Anders Mattsson, 50, sitt nya jobb som verkställande direktör för Ålands Skogsindustrier Ab.
Självverksamma skogsägare har gjort en imponerande arbetsinsats för att röja upp efter den förödande nyårsstormen Alfrida. Den beräknas ha fällt så mycket virke på Åland att det motsvarar fem normala årsavverkningar.
Virkeshandeln går trögt och det finns inte några egentliga tecken på att den är på väg att ta fart.
Träimporten till Finland uppgick till 11,57 miljoner kubikmeter under 2018. Träimportvolymen ökade med en tredjedel jämfört med 2017, konstaterar Naturresursinstitutet.
Finland och delstaten Maine, som ligger vid Förenta staternas nordöstra kust, har undertecknat ett femårigt samförståndsavtal, meddelar Jord- och skogsbruksministeriet. Enligt avtalet kommer parterna att öka informationsutbytet och samarbetet för att utveckla den skogs- och virkesbaserade bioekonomin.