En EU-kredit på 100 miljoner euro till Ukrainas största producent av fågelkött MHP Agroholding väcker misstro hos flera EU-politiker. De varnar för att billigt och tullfritt fågelkött från Ukraina kommer att slussas in via omvägar på EU-marknaden.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
För några veckor sedan aviserade den tyska sockerkoncernen Südzucker om stängning av två sockerbruk i Frankrike. Betodlarna reste till huvudkontoret i Tyskland för att protestera och den franska regeringen vill med alla medel förhindra avvecklingen.
Nu har fårbönderna på Sardinien nått en överenskommelse med mejerierna, men trots det fortsätter överfallen på mjölkbilar.
Arla Foods ska minska utsläppen av växthusgaser med 30 procent per kilo mjölk under nästa årtionde. Målet är en CO2-neutral mjölkproduktion med noll klimatavtryck fram till 2050.
Ordföranden för den irländska bondeorganisationen Joe Healy kräver höjt statligt stöd för att upprätta producentorganisationer i Irland.
Finländska spannmålsodlare kunde lära sig mycket av europeiska spannmålsandelslag, framhäver specialforskare Csaba Jansik från Naturresursinstitutet. Enligt Jansik är andelslagen i Europa exportdrivna och framåtblickande, vilket man borde satsa på även i Finland där spannmålsandelslag ännu är ovanliga.
En ny fungisid, Revysol, har fått grönt ljus för försäljning i Europa. Svampmedlet förväntas komma ut på marknaden inom 2019-2020.
EU har blivit ett slags jordbruksmuseum som avvisar alla former av modern jordbruksteknologi som klorhöns och hormonkött. Det skriver USA:s londonambassadör Woody Johnson i en kolumn i Daily Telegraph.
Den brittiska jordbruksministern George Eustice avgick på egen begäran senaste vecka. Eustice är en brinnande anhängare av Brexit och protesterar mot premiärminister Theresa Mays planer att skjuta upp utträdet från EU.
Protesterna på Sardinien har trappats upp. En mjölkbil blev överfallen och utbränd av maskerade och beväpnade män, och chauffören bands fast vid ett träd.
Arlas mjölkbönder kan räkna med en extra stor utdelning inom kort. Koncernens representantskap beslöt förra veckan att betala ut 2,3 cent per kilo mjölk till ägarna.
Sommaren 2014 dödades en tysk turist av en flock uppretade kor på en betesmark i de österrikiska alperna. Kornas ägare har nu dömts att betala kännbara skadestånd till turistens familj. Bergsbönderna oroar sig över framtiden och turismen.