Den första posten av EU:s djurbidrag som sökts i år betalas ut till gårdarna i början av 2023. Det är en stor besvikelse för husdjursproducenterna, konstaterar Staffan Pehrman i sin ledare.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
Extrema temperaturer i kombination med hög luftfuktighet har dödat flera tusen nötkreatur på köttproducerande gårdar i USA-delstaten Kansas.
Möbelföretaget Ikea inrättar små, vertikala grönsaksfarmer i tre tyska filialer för att testa kundernas intresse för lokalt odlade produkter.
Den nederländska regeringen har ytterligare skärpt utsläppsmålen för kväve.
Enligt preliminär statistik är den utnyttjade jordbruksarealen i Finland nästan 2,3 miljoner hektar. Den största ökningen skedde inom åkerarealerna för vårvete, havre och ärta.
Rofylld midsommar.
I Frankrike vill president Macron låta glyfosat få användas något år till – trots att det egentligen ska stoppas vid årskiftet.
Det ser väldigt bra ut för spannmålen i Österbotten för tillfället. Det konstaterades på ÖSP:s fältträff i Tjöck.
Trots landskapsregeringens polisanmälan vill Ålands Hushållningssällskap snabbt gå vidare med sitt projekt att utvärdera och demonstrera virtuella halsband för betesdjur.
EU-kommissionen vill skärpa reglerna för användning av växtskyddsmedel. Frågan har redan väckt misstro bland jordbruksministrarna i flera medlemsländer.
Nya Zeeland kommer som första land att sätta ett pris på den metan som landets boskap släpper ut.
Landskapsregeringen har inte kunnat bestämma sig beträffande användningen av så kallade virtuella stängsel, vilket gör att djurhållare kommer i kläm, skriver LF:s medarbetare på Åland i sitt ledarstick.