Jordbruk
SLC - 9028348522 F3853C445B O
Jaktsäsongen inleds med jakt på duvor och åkergäss

Jakten på ringduva startar den 10 augusti. Samtidigt startar åkerjakten på grågås längs kusten och kanadagås i hela landet, uppger Finlands viltcentral.

SLC - 49034701592 852D415470 O
Jaktlicenserna för hjortdjur klara

Finlands viltcentral har beviljat jaktlicenserna för hjortdjur för den kommande jaktsäsongen. För höstens och vinterns jakt finns 41.631 jaktlicenser för älg, 77.881 för vitsvanshjort, 507 för dovhjort och 18 för skogsren.

SLC - Lahiruokapaiva Tunnus Vaaleanpunainenpohja Teksti1 Cmyk Sve
Bli arrangör på Närmatsdagen!

Är du närmatsproducent? Aktör på landsbygden? Vi erbjuder alla intresserade möjlighet att ordna ett eget evenemang under Närmatsdagen.

SLC - Brittskatt
Brittisk rapport föreslår skatt på socker och salt

En brittisk nationell livsmedelsrapport förespråkar förändrade matvanor och en skatt på socker och salt.

SLC - Crowdfunding
Crowdfunding finansierar investering för danska bönder

Danska bönder har numera ett alternativ i form av crowdfunding för att finansiera sina investeringar.

SLC - Cellbaserat
Bioteknikföretag utvecklar nya mjölkprodukter utan kor

Flera uppstartföretag utvecklar metoder för produktion av mjölk och ost direkt ur celler.

Hungrig japanbagge oroar tyska fruktodlare

Schweiziska och tyska fruktodlare oroar sig över en japanbagge, som har siktats i schweiziska Basel.

En ny skadegörare på äpple har påträffats i Finland

I Finland har påträffats en ny fjärilsart, Grapholita inopinata. Arten är en betydande skadegörare på äpple i de östra delarna av Ryssland och den hör enligt växtsundhetslagstiftningen till karantänskadegörarna, meddelar Livsmedelsverket.

Användningen och lagringen av Buctril upphör

Användningen och lagringen av Buctril upphör 14.9.2021.

Fältvandring på ekofält i Österbotten nästa vecka

Projekt EkoNu 3.0 och projekt EkoMjölk-Luomumaito arrangerar en fältvandring i Vörå tisdagen 10.8.2021.

SLC - Dikor Sunabacka Webben1
Otto Sunabacka inleder dikoproduktion från grunden

Otto Sunabackas nybygge i Terjärv är fem före färdigt. I höst flyttar de första dikorna in i anläggningen som har en kapacitet på 66 platser.

SLC - Vilsack
EU och USA förhandlar om bättre agrarrelationer

USA bemödar sig om förbättrade agrara handelsrelationer med EU. Än så länge har de konkreta resultaten uteblivit.