25-åriga Petra Sundin är en driftig tjej som nu ensam bestämmer över Änglagårds 16 hektar stora äppelodling efter att ha upplevt flera svåra livssituationer. Det värsta var när hennes pappa Peter för två år sedan dog i en tragisk bilolycka bara några hundra meter från hemmet i Finström Grelsby på Åland.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle


Under långa torrperioder överlever inga växter utan regelbunden bevattning. Österrikiska forskare har emellertid utvecklat ett slags gel som håller fukten i jorden och avger både vatten och flytgödsel i lämpliga portioner under en lång tidsperiod.

– Aldrig under mina 40 år som trädgårdsodlare har säsongen varit sådan som i år, säger Ingrid Träskman i Ingå.

Den växande vargstammen i Tyskland är ett hot mot beståndet av betesdjur, varnar landets boskapsproducenter. Jordbruksminister Julia Klöckner tar problemet på allvar och vill lätta på vargskyddet i regioner med höga populationer.
Under de kommande åren får vi se så många svinproducenter lägga handskarna på hyllan att självförsörjningsgraden kommer att påverkas avsevärt, påpekar Staffan Pehrman.
Priserna på handelsgödsel steg 17,3 procent och det är här vi hittar den enskilt största förhöjningen bland de olika produktionsinsatserna. Tyvärr syns ändå inte den här prisutvecklingen på motsvarande sätt i producentpriserna, inte ens nära på, konstaterar Staffan Pehrman.

Höståkerböna har provodlats i Sverige sedan hösten 2017 med varierande resultat. Det handlar om en gröda som inte har den högsta avkastningen, men däremot den säkraste vinterhärdigheten, framhåller Oskar Gustafsson på Scandinavian Seed.
Ett av Livsmedelsverket befullmäktigat inspektionsteam påträffade i måndags två kolonier koloradoskalbaggar i ett normalt kartläggningsobjekt. Bekämpningsåtgärder inleddes omedelbart måndag kväll.

Potatisodlarna har fått arbeta intensivare än vanligt under sommaren. Torka och brist på regn har gjort att många som har bevattning fått ha igång sina anläggningar. Skörden beräknas bli sämre än normalt.

Den tyska traktor- och motortillverkaren Deutz har utvecklat en vätgasmotor som fyller EU-gränsvärdet för nollemissioner. Till skillnad från dagens vätgasbilar är motorn konstruerad för direktdrift utan vare sig batterier eller bränsleceller.

Som bäst diskuteras det nationella förslaget till CAP-2027. Ett förslag som från ekosidan får stark kritik. Går förslaget igenom i sin nuvarande form kan i synnerhet ekologiska djurgårdar med låg djurtäthet drabbas mycket hårt av stödnedskärningar.

Gödseltillverkaren Yara har tillsammans med två andra norska koncerner grundat ett samföretag för framställning av grön ammoniak med hjälp av förnybar elektricitet. Grön ammoniak kan användas i gödselproduktionen.