Stefan Saaristo, medlem i ÖSP:s sockerbetsutskott, är glad över att intresset för odlingen ökar i Österbotten. Han understryker att det finns utrymme för fler odlare. Saaristo konstaterar också att sockerbetan under senare år har haft ett stabilt pris.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle


Sockerbetan har ett uppsving i Österbotten. Flera nya jordbrukare har testat på att odla grödan i år och många av dem kommer att utöka arealen nästa år. En av dem är Mats Nordman i Pörtom.
Nu kan alla sockerbetsodlare och odlingsintresserade gå med i gruppen ”sockerbetsodling” på Facebook. Gruppen grundades för svenskspråkig informationsspridning och erfarenhetsutbyte på initiativ av odlarna i Svenskfinland.

Sockerbetsodlingen har fått ett nytt branschavtal. Avtalet innebär att odlarna nu kan teckna 1- eller 3-åriga avtal. Man hoppas att det nya avtalet ska öka intresset hos odlarna och bidra till nya samarbetsmodeller. Framför allt krävs intresserade odlare på de befintliga odlingsområdena.

Den landbaserade fiskodlingen Fifax i Eckerö på västra Åland har av Ålands tingsrätt dömts till en samfundsbot på 5.000 euro för miljöförstöring.
Landskapsregeringen har från och med den 3 december fastställt en ny taxa för Ålands miljö- och hälsoskyddsmyndighet ÅMHM.

Skogsentreprenören RH-Traktor som utför avverkningar åt Ålands Skogsindustrier ÅSI har investerat över 300.000 euro i Ålands första splitternya skördare på över tio år. Ålands Skogsindustriers skogschef Oskar Qvarnström är mycket glad för storinvesteringen.
Livsmedelsverket kan inte inleda nästa års ansökan enligt sedvanlig tidtabell, eftersom de nödvändiga författningarna ännu inte har trätt i kraft då.
Framför allt innehåller ändå den nationella stöduppgörelsen en tydlig positiv signal till den inhemska sockerbetsodlingen. Det produktionskopplade stödet för sockerbetor höjs med cirka 50 euro per hektar för 2021 och sannolikt också för 2022. Den inhemska sockerbetsodlingens öde är en ekvation med tre faktorer. Det offentligas åtgärder, det vill säga EU och staten, odlarna och industrin. I och med stöduppgörelsen för 2021 har det offentliga gjort vad det kunnat, nu måste odlarna bidra – just det – genom att odla och industrin genom att höja producentpriset.
Sannfinländarna går åt invandringen och integrationen i tid och otid. Integrationen lyckas inte överallt men nu är det ändå så att Närpesregionen är ett exempel på lyckad integration. Närpes har ett brett näringsliv och uttryckligen växthusnäringen har varit en inkörsport till det finländska arbetslivet för nyanlända. I Närpes har man sedan 1990-talet målmedvetet stött integrationen också på många andra sätt, det är inte ett sammanträffande att den varit lyckad där.
Bland andra 4H och yrkesfiskarna får resurser via riksdagens tilläggsanslag till statsbudgeten för 2021, de så kallade julklappspengarna på sammanlagt 40 miljoner euro.