Vid mötet för Ständiga representanternas kommitté (Coreper) förra veckan motsatte sig EU-länderna enhälligt kommissionens delegerade akt om LULUCF-förordningen som gäller markanvändning, meddelar Jord- och skogsbruksministeriet.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
År 2019 betalade jordbruks- och trädgårdsföretagen i genomsnitt 230 euro per hektar i arrende för åkermark. Uppgången i arrendepriserna som pågått under hela 2000-talet har planat ut de senaste åren och inom många produktionsinriktningar har priserna gått ner. Uppgifterna bygger på Naturresursinstitutets lönsamhetsbokföring.
Landsbygdspolitiska rådets mandatperiod löper från den 1 mars 2021 fram till utgången av 2025. Rådets uppgift är att bistå statsrådet i att bereda och driva förvaltningsövergripande och strategiskt viktiga nationella landsbygdspolitiska frågor, uppger Jord- och skogsbruksministeriet.
År 2019 ökade företagarinkomsten för jordbruks- och trädgårdsföretagen i medeltal cirka en procent. Trots det är lönsamheten fortsättningsvis blygsam, med en negativ avkastning på kapitalet på 1,4 procent. Lönsamhetskoefficienten på 0,41 är i stort sett oförändrad jämfört med ifjol. Uppgifterna bygger på Naturresursinstitutets lönsamhetsbokföring.
Ålands 4H-distrikt ordnar i mars tillsammans med Finströms jaktvårdsförening en jägarexamen för dem som funderar på att ta jaktkort.
På grund av coronaviruset kommer årets generationsväxlingskurser att ordnas virtuellt. Det är en tvådelad kurs som SLC och producentförbunden ordnar gemensamt via Teams.

Töitä Suomesta Oy erbjuder igen möjligheten att få hjälp av utländsk säsongarbetskraft via toitasuomesta.fi. Samtidigt vill företaget bredda utbudet av tjänster för landsbygdsföretag genom att göra det enklare för arbetssökande stads- och landsbygdsbor att hitta arbetsmöjligheter på landsbygden.

SLC vill se kommuner och städer där invånarna har goda förutsättningar att leva, bo, verka och idka näringar. Därför har SLC utformat ett kommunalvalsprogram som innehåller konkreta åtgärdsförslag för att uppnå företagarvänliga kommuner och därigenom livskraftiga landsbygdsföretag.

Sedan månader protesterar indiska bönder mot regeringens planer att avreglera jordbruket. Regeringen vill effektivera matproduktionen, men bönderna befarar att de multinationella koncernerna ska ta över marknaden.

Sebastian van Breemen uppskattar att de teoretiska studierna varvas med praktiska och handfasta studier som avverkning av skog. Läs mer i veckans LF-tema om Utbildning och unga!

Med en gymnasieutbildning i bakfickan kan matematiken och andra teoretiska ämnen på Novia kännas lättare, medan den som har en praktisk utbildning bakom sig kan ha det lättare när det kommer till mer handfast undervisning.

Jord- och skogsbruksstudier vid Helsingfors universitet ger möjlighet att arbeta både på fältet och i kontorsmiljö, inom branscher som kontinuerligt utvecklas. Ett stort universitet ger också ett brett nätverk, vilket är ett plus på arbetsmarknaden.