Aktuellt om stödansökningar från Livsmedelsverket.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
I år kan jordbrukare ansöka om kompensationsbidrag samt nya förbindelser om ekologisk produktion och ekologisk husdjursproduktion. Det går också ansöka om att miljöförbindelser och miljöavtal förlängs med ett år, meddelar Jord- och skogsbruksministeriet.
Idag flyttas servicen till nätet och frågan är inte hur vi ska anpassa oss efter det, utan frågan är snarare hur vi ska utnyttja det här. Det här konstaterade riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) i sitt öppningstal på seminariet ”Mera 5G till landsbygden och skärgården - Vilka är möjligheterna och utmaningarna?”.
Syriska flyktingar får mark, bostäder och andra förmåner om de startar nya liv och lantbruk i Nagorno-Karabach. De bosätter sig dock på ockuperad mark i ett krigsdrabbat ”land” som inte är internationellt erkänt.
Finland utarbetar som bäst en gemensam strategi för offentlig upphandling som ska publiceras under hösten 2020. I utvecklingsarbetet riktar man bland annat blicken mot Sverige, där Upphandlingsmyndigheten sedan 2015 samordnat hållbarhetskriterier och främjat samverkan mellan inköpare och försäljare inom offentlig upphandling.
I Finlands åkrar minskar mullhalterna årligen med mellan 0,2-0,4 procent (organogena jordar, respektive mineraljordar). I Sverige däremot har mullhalten under de senaste två decennierna ökat med 7,7 procent. Varför minskar mullhalterna i Finland, och hur kan denna nedgång bromsas?
USA:s miljöbyrå EPA har förnyat sin säkerhetsprövning av glyfosat med positivt resultat. Enligt byrån utgår ingen cancerrisk eller annan fara för hälsan från glyfosat. Resultatet uppges bygga på tioåriga studier men möter också misstro.
Nyligen utvidgade bröderna Patrik och Tommy Sigg växthusarealen med 3,1 hektar. Den totala odlingsytan är nu 9,2 hektar. Det gör dem till Finlands största producenter av rundtomat. Och nya stora investeringar ligger bakom hörnet.
Ett gemensamt europeiskt intiativ för alternativ till kemiska bekämpningsmedel har undertecknats i Paris. Målet är att rikta finansieringen av forskning till utveckling av växtskydd utan kemiska preparat. Finland representeras av Naturresursinstitutet Luke.
Det är viktigt att gårdarna, i synnerhet djurgårdarna skyddar sig mot sjukdomar, säger specialistveterinär Olli Ruoho vid föreningen för djurens hälsa ETT. Han är även ordförande för delegationen för produktionsdjurens välbefinnande.
Enligt preliminära uppgifter i statistiken över jordbruks- och trädgårdsföretagens struktur var antalet jordbruks- och trädgårdsföretag i Finland cirka 46.700 under 2019. Antalet gårdar minskade med 900 jämfört med 2018.
Mjölksamarbetsgruppen, som sammanträdde i tisdags i Helsingfors, efterlyser mindre byråkrati och bättre styrda stödsystem till aktiva jordbrukare.