Den 15 september hålls den nationella Köp av bonden!-dagen för tredje gången.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle

Åbolands skärgård var målet för den årliga sommarutfärden som ordnas av SLC Nylands kvinnoutskott. Bland programpunkterna fanns en båttur till Örö i Skärgårdshavet.
Under sommarens Okra-mässa kunde besökare i SLC:s och LF:s monter delta i en gissningstävling. I gissningstävlingen deltog 355 svaranden och rätt svar var 52 potatisar.
Anslagen i statsbudgeten för 2019, den sista som godkänns av den nuvarande riksdagen, är speciellt viktiga för jordbruket. Det säger SLC i ett ställningstagande.

Den 26-27 november är det dags för SLC:s förbundskongress. Den här gången arrangeras kongressen på hotell Korpilampi i Esbo i Nyland.
SLC Nyland vill erbjuda sina medlemmar möjligheten att ta del av världens största matevenemang genom att ordna medlemsresa till Grüne Woche i Berlin 17-20.1.2019.