Under den här hösten har LF fått kännedom om exempel på nyländska skogsavverkningar som ingen vågar ta i. Uppköparna vill inte heller köpa virket. Det här har ibland hänt trots ingångna avtal. Det visar sig att Finlands skogscentral har förmedlat information om anmäld användning av skog, i praktiken avverkning, till NTM-centralen.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle

Tysklands gator och vägar har under hösten blockerats av missnöjda bönder och deras traktorer. Bakom demonstrationerna står ett öppet nätverk utan fast organisation. De traditionella bondeorganisationerna håller sig i bakgrunden, åtminstone tillsvidare.

SLC Nylands ordförande Thomas Antas inledde förbundets höstmöte med att konstatera att trots att han är trött på klimatdebatten så kommer vi inte att bli av med den. I varje fall inte på några årtionden. I följande andetag konstaterade Antas också att människor bättre borde försöka inse vad klimatförändringen egentligen beror på och vilka proportionerna är.

Nylands Svenska Lantbrukssällskaps årsmöte hölls i samband med den nyländska bondedagen på Saga Fur Center i Vanda. Ordförande Erik Oljemark berättade att lantbrukssällskapets storsatsning, de nya utrymmena för försöksverksamheten på Västankvarn i Ingå, står klara att användas inom kort.

Marcus Rosenlund är vetenskapsredaktör vid Svenska Yle och håller i trådarna för det populärvetenskapliga programmet Kvanthopp på radio Vega. På den nyländska bondedagen talade han mest om vetenskap, men också om sanning.
Långa förhandlingar under onsdagen kring arbetskonflikten inom posten avslutades utan något nytt medlingsbud. Parterna konstaterade att läget var låst. Vi kan med andra ord knappast räkna med någon lösning på konflikten före Landsbygdens Folks publiceringsdag 22 november.
Afrikansk svinpest har konstaterats hos polska vildsvin på ett avstånd av bara 70 km från den tyska gränsen. Fyndet har förorsakat högsta alarmberedskap i Tyskland, eftersom tidigare fall av ASF har påträffats på betryggande avstånd från gränsen mot Tyskland.
Föreningen Maito ja Terveys upphör med sin verksamhet den sista maj.

Under de senaste månaderna har det dykt upp exempel i Nyland på skogsavverkningar som ingen vågar utföra och där uppköparna inte heller vågar ta emot virket. – Det handlar om ett förfarande som sätter den enskilda skogsägaren i en fullständigt rättslös situation, säger SLC-ordföranden Mats Nylund.

Fazer investerar över 30 miljoner euro i sin kvarnverksamhet och fördubblar kvarnkapaciteten i både Lahtis i Finland och i Lidköping i Sverige.

I egenskap av EU-ordförandeland vill Finland ytterligare förbättra jordbrukspolitikens miljö- och klimatmål. Jordbruksminister Jari Leppä marknadsförde initiativet på det senaste ministermötet i Bryssel. Ministrarna stöder idén, men kommissionen är skeptisk.
EU-parlamentet, ministerrådet och kommissionen har efter långa manglingar nått enighet om nästa års EU-budget.