Ida Korsström, 28, jobbar som textildesigner i Helsingfors. Korsströms hantverk fick uppmärksamhet redan då hon studerade sedan Lapuan Kankurit fått upp ögonen för en schackrutig filt hon designat som en del av sitt slutarbete.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
För ett och ett halvt år sedan började Björn Haga sälja ägg i kiosker till konsumenter i Vasa. Att köpa färska ägg till ett billigare pris än i affären är något som uppskattas. Kunderna ökar och inför påsken väntar bråda tider för äggproducenten från Närpes.
Det målmedvetna avelsarbetet av det finska kallblodet, finnhästen, inleddes innan Finland var Finland. Stambokföringens 130-årsdag firades med ett seminarium i Kangasala 9 mars.
Med bara cirka tusen nya föl om året kan finnhästen klassas som utrotningshotad, konstaterar Jaana Peippo. Hon är husdjursspecialist vid NordGen, de nordiska ländernas gemensamma genbank och kunskapscenter för genetiska resurser. I samband med finnhästseminariet i mars berättade hon om det nordiska genbevarande arbetet och hur finnhästens framtid ser ut i ett genbevarande perspektiv.
Resor, samarbete med finska och svenska unga jordbrukare. ÖSP:s unga har mycket på gång för tillfället. Och i dag medverkar de på Pampas nationaldag på torget i Vasa.
Med hjälp av genteknik är det möjligt att ta fram potatissorter med förstärkt mögelresistens och högre kvalitet. De starka sorterna beväpnas med ett effektivt försvar som gör det möjligt att dra ner på besprutningen. Det intygar ett svenskt försök.
På söndag är det riksdagsval och vi som är verksamma inom jord- och skogsbruksbranschen går till valurnorna under dystra stjärnor, konstaterar Staffan Pehrman.
En förhöjd matmoms vill vi inte ha. Skattebjörnen gör klokast i att hålla tassarna borta den här gången, påpekar Staffan Pehrman.
Suomen puutarhakauppiaat ry har valt företaget Esbaus Pihavilla (trädgårdsull) till årets trädgårdsprodukt 2023. Esbau fokuserar på ekologisk trädgårdsskötsel och gödsel samt på miljövänlig produktutveckling.
Det åländska lantbruket sålde i fjol produkter för 29,1 miljoner euro vilket är 2,3 miljoner mera än 2021 då motsvarande summa var 26,8 miljoner euro. Men med beaktande av den höga inflationen under fjolåret var intäktsökningen ändå väldigt blygsam.
Brandsäkerheten utgör en central del av all jordbruksverksamhet. Brandrisker kan avvärjas genom god praxis, räddningsplaner och försäkringar. En central del av detta är brandinspektionen som inte bara är en kontroll, utan ett samarbete som skall fungera i förebyggande syfte.