Maximalt kunde en tredjedel av den finländska jordbrukarkåren odla ekologiskt i framtiden, tror Boris Lindgård på BT Agro.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle


Kan man odla ekologiskt utan att plöja? Den frågan gick till jordbrukaren och forskaren Tuomas Mattila från Lojo.

Ordföranden för det tyska bondeförbundet DBV Joachim Rukwied uttryckte sin oro för nationalism i sitt tal på öppningsfesten inför Grüne Woche nyligen. – I internationell politik har vissa regeringar åter gått in för att främja nationalism istället för multilateralt samarbete, sade den tyske bondeordföranden.
Kött från det polska slakteri som misstänks sälja kött från sjuka djur har även sålts till företag i Sverige, meddelar svenska Livsmedelsverket.

Finlands miljöcentral SYKE påminner om snömängder på stora tak med liten lutning. Det här gäller också jordbrukets produktionsbyggnader som ladugårdar, maneger för ridning och växthus.
Enligt de polska myndigheterna har en liten mängd, cirka 250 kilogram, lagstridigt slaktat kött exporterats till Finland.

Finland har en rätt bra beredskap vid olika typer av katastrofer. Men Tony Eklund, vd för Nykarleby Kraftverk Ab, konstaterar att störningar i vattenförsörjningen kan påverka jordbruket och pälsnäringen snabbt. Att ha tillgång till vatten på gårdsnivå är viktigt.

Byggnaden av det danska vildsvinsstängslet har startat. De första stolparna sattes i jorden i Padborg senaste fredag inför ett stort internationellt pressuppbåd.
USA är världens ledande marknad för ekologisk mat. Men också Kina är en lovande framtidsmarknad med stor potential.
På HK Scans extra bolagsstämma den 30 januari valdes ny styrelse.

Finansieringen av landsbygdsstöden och krisreserven förorsakade en livlig debatt under jordbruksministrarnas första möte under under ledning av Rumäniens jordbruksminister Petre Daea. Rovdjurspolitiken var också uppe till diskussion.
Smygfilmade videobilder av sjuka slaktkor i ett polskt slakteri har förorsakat uppståndelse bland allmänheten, men också hos EU-kommissionen. Nu måste det klarläggas i vilken mån kött från slakteriet kan ha exporterats till andra EU-länder.