Spanska forskare tror att utbredningen av den afrikanska svinpesten snart kan förebyggas med hjälp av ett oralt vaccin som immuniserar vildsvin mot ASF. Vaccinet kan komma ut på marknaden redan inom två år.
Den 23 november ska ministeriet och Suomen Sikayrittäjät arrangera ett seminarium med fokus på afrikansk svinpest. Seminariet är avsett såväl för grisföretagare som för experter.

Handeln med förfalskade växtskyddsmedel är ett av de snabbast växande områdena inom den organiserade brottsligheten i EU. Preparaten är ett hot mot både hälsa och miljö och förorsakar stora ekonomiska förluster för jordbruket, uppger organisationen Europol.
Förslaget till nästa CAP-reform efter 2020 lever inte upp till EU:s ambitioner för en miljövänligare och solid resultatbaserad politik, skriver EU:s revisionsrätt i en rapport.
Åland får sannolikt inget eget Landsbygdsutvecklingsprogram från år 2020 och framåt.

Den tyska miljöministern Svenja Schulze vill stegvis förbjuda glyfosat inom landets jordbruk före utgången av 2023. Fram till dess ska de tyska odlarna sätta 10 procent av åkrarna i träda om de vill använda glyfosat. Men jordbruksministern reagerar kyligt.

EU-kommissionen har givit efter för påtryckningarna. Medlemsländerna får bevilja full kompensation för alla skador som uppstår genom vargangrepp.
EU har beslutat om nya förbud mot verksamma ämnen i växtskyddsmedel. Förbuden gäller de verksamma ämnena dikvat och pymetrozin, som ingår i preparaten Reglone respektive Plenum. Preparaten får fortfarande användas under odlingsperioden 2019.

Det genomsnittliga EU-mjölkpriset till bonden fortsatte att stiga i september månad, noterar producentorganisationen LTO Nederland i sin senaste rapport.
I EU-länderna dör varje år mer än 33.000 personer som en följd av infektioner som förorsakas av antibiotikaresistenta bakterier. De flesta dödsfallen sker i sydeuropeiska länder där antibiotika används i frikostig utsträckning.
EU förnyar lagstiftningen om växtskadegörare. Den nya lagstiftningen träder i kraft i december 2019, meddelar livsmedelssäkerhetsverket Evira.

Den danska slakterikoncernen Danish Crown har undertecknat ett avtal om leveranser av griskött för drygt 300 miljoner euro till det kinesiska Alibaba-ägda bolaget Win-Chain. Alibaba köper hela produktionen från en ny fabrik som Danish Crown bygger i Kina.