Foodhub för närproducerade och ekologiska livsmedel öppnas den 14 februari i anslutning till Huvudstadsregionens återvinningscentral i Knektbro i Esbo. Foodhub handlar om att konsumenter från ett enda ställe kan beställa och hämta säsongsprodukter direkt från producenterna.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
Som det första mejeriet i Finland går Arla i år in för att ersätta plastfilmen i sina kartongförpackningar för bland annat mjölk, yoghurt och grädde med förnybar, träbaserad bioplast.
En foderfront som är flexibel och ger korna större frihet när de ska äta. Och med det en rad olika fördelar för mjölkproduktionen. Det presenterade det danska företaget Cow-Welfare på mässan Sarka i Seinäjoki.
Fyra personer hade lämnat in sin ansökan om tjänsten som finländsk livsmedelsombudsman, när ansökningstiden gick ut för en vecka sedan.
Enligt Naturresursinstitutets (Luke) färska statistik började producentpriserna på spannmål stiga hösten 2018. Producentpriserna på kött och ägg stiger också.
Kom med på jord- och skogsbruksministeriets informationstillfällen om CAP-reformen och säg din åsikt till minister Jari Leppä samt beredarna.
En atypisk form av BSE har påträffats hos en ko på en gård nära den tjeckiska gränsen, rapporterar djurhälsoorganisationen OIE.
Den europeiska energibörsen EEX och nyazeeländska Global Dairy Trade GDT har konkretiserat planerna på en europeisk auktionsplattform för mejeriprodukter. Den nya verksamheten kan eventuellt starta redan 2020.
Under älgjakterna säsongen 2018 fick man som byte drygt 58.000 älgar, vilket är cirka 1.500 fler än föregående år.
Den ovanligt kyliga polarluften i Nordamerika har varit en veritabel utmaning för amerikanska och kanadensiska farmare. Nu har den extrema kylan givit efter i Mellanvästern, men nya köldknäppar kan inte uteslutas.
Växthusföretagare har tid på sig till 1.3.2019 att ansöka om växthusstöd i Viputjänsten.
NTM-centralen vid Egentliga Finland som ansvarar för skärgårdstrafiken förbättrar färjetrafikens servicenivå vid Pargas, Nagu, Nagu-Korpo, Gustavs-Iniö och Kasnäs-Hitis genom att beställa tilläggstrafik.