Naturresursinstitutet har studerat över 1.000 inhemska humlen från olika håll i Finland. Av dessa provodlas nu 21 lovande sorter. Förhoppningen är att inom några år kan 3-7 av de bästa sorterna tas i plantskoleproduktion och vidare i kommersiell odling.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle


Spannmålsskörden är inne på slutrakan i hela landet. Sist i tur står havre, vete och oljeväxter, skriver ProAgria i årets sista växtodlingsrapport.
Tysklands USA-ambassadör Amy Gutmann har vädjat till tyska politiker att ompröva sin negativa inställning till den nya gentekniken.

Fler medlemsländer förefaller att vilja öppna EU för genredigerade grödor. Det framgick i samband med jordbruksministrarnas informella möte senaste fredag i Tjeckiens huvudstad Prag. Omkring tjugo medlemsländer uppges i dag stöda genredigering.
Naturresursinstitutet har publicerat en slutrapport om framtagning av referensvärden för en gynnsam skyddsnivå för vargstammen i Finland. Rapporten innehåller ny information om vargstammen och verktyg för framtagning av referensvärdet.
Priserna på livsmedel har skjutit kraftigt i höjden de senaste månaderna. Detta gäller särskilt matoljor och fetter, men också baslivsmedel som bröd kostar skjortan i många EU-länder, påminner statistikbyrån Eurostat.

I måndags lämnade statsrådet en proposition till riksdagen med förslag till en lag som gäller ett nytt temporärt incitamentsystem för skogsbruket, Metka. Det nya incitamentsystemet ska ersätta det nuvarande så kallade Kemera-stödsystemet, uppger Jord- och skogsbruksministeriet.

Den senaste veckan har det ryktats om en planerad fusion mellan skandinaviska Arla Foods och nederländska FrieslandCampina. En sådan fusion skulle resultera i en av världens största mejerikoncerner. Men parterna hävdar att ryktena är falska.

Det är sjunde gången tävlingen arrangeras i Finland, de tre första under ett projekt och de fyra senare i samarbete med föreningen Mathantverk i Finland Rf och en utomstående organisation som tävlingsarrangör. I år är det Etelä-Suomen maa- ja kotitalousnaisten piirikeskus, ProAgria Etelä-Suomi ry och Etelä-Karjalan aluetoimisto som står för huvudarrangemangen. FOTO: Margot Wikström

Regeringen beslutade i måndags om ett förslag till budgetproposition för 2023. För jord- och skogsbruksministeriets del ligger tyngdpunkten i budgetproposition särskilt på ministeriets grundläggande uppgifter, såsom att trygga livsmedelsförsörjningen, försörjningsberedskapen och tillgången till rent vatten. Det föreslås också betydande satsningar på projekt som främjar grön omställning och biologisk mångfald, uppger ministeriet i ett pressmeddelande.

EU-parlamentet nådde förra veckan en kompromiss om EU-direktivet om förnybar energi (RED III). Omröstningen har genererat mycket kritik, men en av huvudförhandlarna Nils Torvalds (SFP/Renew Europe) är ändå rätt nöjd över resultatet.
Livsmedelsverket börjar betala ut förskotten på kompensationsersättningen och på ersättningen för ekologisk växtproduktion till gårdarna 6.10.