EU-kommissionen kommer att skärpa kraven på sjötransporter med levande boskap. Nya regler ska medföra effektivare övervakning. Fartyg som transporterar boskap måste uppfylla högre krav.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle

Priserna på livsmedelsråvaror har stigit under det senaste året. Så även på matpotatis, men höjningen har enbart varit 12 procent. Ett medelpris på 21 cent per kilo räcker inte för att vi ska tänka positivt nu, konstaterar potatisodlaren Kaj Hemberg.

– Det är en långkörare som gått i mål. Så kommenterar riksdagsledamot Anders Norrback (Sfp) den nya lagen om djurvälfärd som efter 13 år av beredning nu till slut kommer att ersätta den gamla djurskyddslagen.

Den europeiska myndigheten för matsäkerhet Efsa efterlyser betydande förbättringar av djurvälfärden i hönsfarmer. Det borde definitivt bli slut med burhållningen i EU, rekommenderar en ny rapport.
I samband med Rysslands angreppskrig mot Ukraina förutspådde handelsexperter omfattande problem för världshandeln. De värsta scenarierna uteblev trots allt. Den internationella ekonomin har varit robustare än väntat, hävdar WTO.

Den sega tvisten kring handeln mellan Storbritannien och EU är på god väg att biläggas. Det så kallade Windsoravtalet ska reparera de inflammerade handelsförbindelserna som uppstod för tre år sedan efter brexit. Den krångligaste tullbyråkratin ska avskaffas.

Matskolan – Ruokakoulu är ett lärorikt och roligt dagläger för barn. Genom att pröva på lär sig barnen matlagning, hållbara matvanor och vikten av motion & rörelse. Vid gårdsbesöket bekantar sig barnen konkret med matens väg från jord till jord. Matskolor ordnas av svensk- och finskspråkiga 4H-föreningar runtom i Finland.

Den gröna gruppen i EU-parlamentet vill skärpa reglerna för så kallade farliga växtskyddsmedel inom jordbruket. Miljöutskottets föredragande, österrikaren Sarah Wiener (grön), vill rensa ut 80 procent av sådana medel fram till 2030.
Fazer meddelade senaste vecka att mejeriverksamheten vid fabriken i Koria läggs ner före slutet av augusti 2023. De flesta av de omkring 20 producenterna som drabbas av nedläggningen har skrivit på avtal med Arla.

Spannmålsskörden hösten 2022 var något större än den vanliga, det vill säga 3,6 miljarder kilo visar Naturresursinstitutets statistik. Och ärtskörden var rekordstor, cirka 92 miljoner kilo.

JCB:s nya centrallager i Storbritannien heter World Parts Center och togs i bruk år 2020. Det ligger en bit från Manchester och är i stort sett helautomatiskt. Trots det arbetar 150 anställda i anläggningen.

Med allt mer förnyelsebar energi från exempelvis vind- och solkraft blir det många gånger överskott av elektricitet, energi som går till spillo. Då är vätgasproduktion ett vettigt alternativ trots stora energiförluster. Vätgas kan sen utan att släppa ut koldioxid driva förbränningsmotorer, såväl mobila som stationära.