Matsvinnet medför enorma ekonomiska, sociala och ekonomiska konsekvenser. Varje år produceras nästan 59 miljoner ton matavfall i EU, eller 131 kg avfall per invånare. Enligt EU-kommissionen motsvarar detta en kostnad på 132 miljarder euro.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
Den kraftiga prisökningen på livsmedel som har pågått i ett par år verkar avta, enligt en prognos för jordbruket och livsmedelsindustrin sammanställd av Pellervo Ekonomisk Forskning PTT. Nästa år förväntas priserna till och med sjunka något.
Trots ett stort utbud av inhemska växthusgrönsaker i sommar var åtgången god. Även prismässigt gick det över förväntan för en del produkter. Nu blickar Närpes Grönsaker mot en ny vinter där merparten av andelslagets året runt-odlare igen kommer att ha produktion.
Polen, Ukraina och Litauen har nått en överenskommelse i konflikten om transitering av ukrainska jordbruksprodukter genom Polen och Litauen. Det blir därmed fritt fram för exporten av spannmål från Ukraina till marknader i tredjeländer.
Frankrike genomlider fortsättningsvis en lång torrperiod utan motstycke. Reserverna med grundvatten har tömts i vidsträckta områden i landets södra delar. Dricksvatten har blivit en veritabel bristvara.
EU-kommissionen har godkänt registreringen av namnet ”Suonenjoen mansikka”. Den som ansöker om en skyddad geografisk beteckning (SGB) är Suonenjoen Seudun marjanviljelijäin yhdistys ry, meddelar Livsmedelsverket.
Fram till mitten av september i år gjordes cirka 490 representativa köp av över 2 hektar enbart åker i hela landet. Det är 2 procent fler än under motsvarande period året innan. Uppgifterna framgår av Lantmäteriverkets köpeskillingsstatistik för fastigheter.
Också i år gjordes det många affärer under den åländska Skördefesten som under de tre dagarna förra veckoslutet beräknas ha lockat 15.900 unika besökare.
När SLC Nylands välmåendeutskott efter sex års paus förra helgen åter besökte den åländska Skördefesten var det ingalunda för att maximera antalet besök bland de totalt 49 utflyktsmålen. Tvärtom tycktes det handla om ett utstuderat sparsmakat program för att plocka russinen ur kakan, frossa med ögonen och äta gott med Borgåmått.
Om det finns över 67 miljoner invånare i Frankrike, så finns nästan lika många ankor i landet. De är cirka 64 miljoner till antalet. I ett experiment ska ankorna nu vaccineras mot fågelinfluensan. Som första land i Europa ska alla ankor vaccineras. Inte en enda slipper undan, säger Jean-Michel Schaeffer chef på franska fjäderfärorganisationen Anvol.
Marknaden för köttalternativ växer snabbt. USA och Singapore tillåter redan matprodukter av cellodlat kött. Det tyska bioteknikföretaget TCB har som första branschföretag i EU ansökt om tillstånd att framställa cellbaserad korv.
I flera år har ÖSP och SLC gett blivande klasslärare möjlighet att bekanta sig med jordbruket. I onsdags åkte över tjugo studerande på gårdsbesök i Korsholm.