Alla nyheter
SLC - Skogsstrategi Leppa
EU:s nya skogsstrategi väcker blandade känslor

Skogsstrategin överskrider kommissionens kompetens

EU:s nya skogsstrategi har förändrats till det bättre, men enligt finländsk synpunkt ska den skogspolitiska beslutsrätten också framöver kvarstå hos medlemsländerna.

Finlands CAP-plan på remissrunda

​Utkastet till Finlands nationella CAP-plan är ute på remiss fram till 10.9.2021.

SLC - Stundarsmat1
Traditionella rätter från förr tillreddes på Stundars matdag

Stundars friluftsmuseums matdag fick besökarna bekanta sig med hur maten kunde se ut i början av 1900-talet.

SLC - Tok 3021
Utvilad efter semestern?

Enkelt att veta om man är utvilad efter semestern.

SLC - Tranenergi
Många fördelar med lokal träbaserad energi

Användningen av träbaserade bränslen ökade i fjol, medan energiförbrukningen av olja, stenkol och torv minskade.

SLC - Bladlus
Bladlöss spottar upp sig mot växternas inbyggda försvar

Forskare har hittat en gen som skyddar backtrav mot bladlössangrepp.

SLC - Spannmalsprognos
Spannmålsskörden blir svagare än genomsnittet

Enligt Naturresursinstitutets senaste prognos kommer spannmålsskörden i Finland att uppgå till 3,1 miljarder kilo.

SLC - Skogsbrander
Häftiga skogsbränder rasar i Medelhavsområdet

En lång rad allvarliga skogs- och markbränder rasar i flera områden i södra Europa. Specialutrustade släckningsplan från EU:s flygplanspool RescEU har kallats till flera av de drabbade brandplatserna.

Fältvandring på ekologiska försöksfältet i Ingå 4.8.2021

Ekosortförsöken i Ingå kan besökas 4.8.2021.

Yara köper Ecolan

Yara Suomi Oy köper Ecolan Oy, som tillverkar återvunnen gödsel.

SLC - Sommartraff Purmo1
Första årsmötet sedan 2019 för Norra Österbottens Unga Producenter

Föreningen Norra Österbottens Unga Producenter hör till de talrika aktörer som lamslagits under coronapandemin. I tisdags kunde man äntligen samlas till sommarträff inklusive årsmöte.