Serviceavbrottet i får-, get- och svinregistret har upphört, meddelar Livsmedelsverket. Problemet med på öronmärkesbeställningar för får och getter fortsätter dock.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
Knut H. Andersson är ny specialodlingsrådgivare vid Ålands hushållningssällskap,
Västra Nylands vatten och miljö rf (LUVY) bjöd in jordbrukare till fältträff på Tampaja gård i Kyrkslätt för att diskutera mera om det gemensamma intresset, jordförbättringsmedel.
Väderstad firar 60 år.
Närings-, trafik- och miljöcentralerna betalade sammanlagt 1,7 miljoner euro i ersättningar för skador orsakade av fridlysta djur 2021.
Det internationella spannmålsrådet IGC räknar i sin senaste prognos inte med några dramatiska förskjutningar i produktionen.
Skådespelaren Riko Eklundh om jordbruk, inhemska livsmedel och kulturbranschen när Landsbygdens Folk fyller 75 år.
LF:s medarbetare i Europa skriver om EU:s gemensamma jordbrukspolitik i sin kolumn när LF fyller 75 år.
Landsbygdens Folk fyller 75 år. Chefredaktören konstaterar i sin kolumn att jobba med lantbruksjournalistik utgående från Helsingfors ger tillgång till två rätt så olika världar.
LF:s redaktör i Österbotten reflekterar över den omvälvande vi lever i.
LF:s tidigare chefredaktör och nuvarande ordförande för Maataloustoimittajat ry skriver om varför det är viktigt att LF skriver om saker läsarna har rätt att känna till.