En lång rad allvarliga skogs- och markbränder rasar i flera områden i södra Europa. Specialutrustade släckningsplan från EU:s flygplanspool RescEU har kallats till flera av de drabbade brandplatserna.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
Ekosortförsöken i Ingå kan besökas 4.8.2021.
Yara Suomi Oy köper Ecolan Oy, som tillverkar återvunnen gödsel.
Föreningen Norra Österbottens Unga Producenter hör till de talrika aktörer som lamslagits under coronapandemin. I tisdags kunde man äntligen samlas till sommarträff inklusive årsmöte.
Atria utvidgar solparken i samband med sin anläggning i Nurmo.
På ÖSP:s fältdag i Solf och Höstves fick deltagarna bekanta sig med ärt- och höstoljeväxtförsök samt användning av olika herbicider.
Varroakvalstret, som angriper bin, har i sommar påträffats i två bikupor på Brändö.
Finlands lantbruksmuseum Sarka har utvidgat sitt virtuella utbud med utställningen ”Jordbrukets tid – Berättelsen om jordbruket I Finland” på den digitala museisidan Digimuséet.
I medlet av juli presenterade EU-kommissionen sin nya skogsstrategi, som starkare än tidigare betonar riktlinjerna för skogsbruket i EU.
Atria bygger ut: solparken i Nurmo får nästan fördubblad effekt.
På Matskolorna får hundratals barn lära sig om mat och matlagning genom att göra och uppleva. Temat för årets matskolor är närmat.
De första koloradoskalbaggarna sedan 2016 har påträffats i Finland. Fyndet gjordes i Tavastehus.