Trafiken med olagliga växtskyddsmedel som klorpyrifos har blivit ett allvarligt problem i EU. Enbart de senaste tre månaderna har polisen beslagtagit 1.200 ton förfalskade bekämpningsmedel, uppger den europeiska polisorganisationen Europol.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
I fredags inleddes kampanjen Min naturgåva, som uppmuntrar till att skydda den finländska naturen. De hektar som under kampanjen skyddats av privatpersoner och företag räknas samman, och staten skyddar ett motsvarande antal hektar på sin egen mark.
Enligt preliminära uppgifter för 2021 är den utnyttjade jordbruksarealen på finländska gårdar cirka 2,3 miljoner hektar. I detta ingick drygt två miljoner hektar odlad åkerareal, uppger Naturresursinstitutet.
Det positiva beskedet från EU:s expertgrupp om planerna på ett förlängt tillstånd förbättrar i viss mån läget för Bayer, fastän de viktigaste glyfosatanvändarna de facto befinner sig utanför EU.
Det har gått känslor i EU:s glyfosatpolitik. Opinionerna gör livet svårt för politiker som måste välja sida för eller emot glyfosat. Några EU-länder försöker genomföra egna glyfosatförbud, med växlande framgång.
Enligt en expertgrupp från fyra EU-länder finns det ingen orsak att förbjuda glyfosat i EU. Glyfosat motsvarar alla gällande bestämmelser och utgör ingen fara för hälsan. Substansen borde också i fortsättningen tillåtas i den europeiska unionen.
Livsmedelsverket uppmanar foderaktörer att avstå från att importera ouppvärmt foder och strö från länder med afrikansk svinpest (ASF). Det starkt spridande ASF-viruset som dödar svin kan också överföras från ett land till ett annat med ouppvärmt foder.
SLC:s förbundsfullmäktige samlas till sitt ordinarie vårmöte måndagen den 28 juni via Teams.
På söndag 20.6. kl.12-17 ordnas Öppna Trädgårdar för tionde gången. Då kan besökare bekanta sig med många gröna och blommande trägårdar runt om i landet.
Åland ska fördela 1,8 miljoner av de totalt 210 miljoner som Finland får tillbaka från EU av det stora återhämtningspaketet efter coronapandemin.
Närmatsdagen går av stapeln den 11 september. Det landsomfattande jippot gick tidigare under namnet Köp av bonden!-dagen.
Mejerikoncernen Valio och energiföretaget St1 grundar ett gemensamt bolag för att producera biogas från stallgödsel och lantbrukets biprodukter.