Det budgetförslag för 2023 som statsrådet presenterade senaste vecka innehöll inga större överraskningar för jord- och skogsbruket, varken positiva eller negativa.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle

Nederländernas jordbruksminister Henk Staghouwer har överraskande avgått från sin post. Enligt egen utsago är han inte längre rätt person att fatta knepiga beslut i de svåra turerna kring jordbrukets kväveutsläpp.

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen umgås gärna med sina hästar under fritiden. Nu har hennes favoritponny Dolly sannolikt blivit riven av en eller flera vargar.
Landsbygdssäkring ingår hädanefter i justitieministeriets anvisning för konsekvensbedömning av lagförslag som revideras för närvarande. Med hjälp av en ny anvisning är det nu möjligt att lättare identifiera vilka konsekvenser lagförslag och program har för landsbygden, meddelar Jord- och skogsbruksministeriet.

Fram till senaste veckoslut hade drygt två miljoner ton spannmål och andra livsmedel lämnat ukrainska hamnar, sedan trafiken via Bosporen öppnades. Två haverier har också bokförts i Bosporen, meddelar de turkiska myndigheterna.
Livsmedelsverket betalar under september månad ett extraordinärt anpassningsstöd till gårdar i stödregion AB. Stödet är en del av regeringens försörjningsberedskapspaket för jordbruket. Livsmedelsverket börjar betala ut stödet 15.9.
Europeiska kommissionen lade den 19 juli fram ett förslag till förordning vars syfte är att temporärt slopa tullar på ammoniak och urea som används för tillverkning av kvävegödselmedel. Regeringen understöder förslaget, meddelar finansministeriet.

Under hösten och vintern kommer Mikael Jern att arbeta som vikarierande chefredaktör för Landsbygdens Folk.
Thomas Blomqvist, minister för nordiskt samarbete och jämställdhet, är nöjd med regeringens beslut att inte gå vidare med den planerade reformen av fastighetsbeskattningen under den här regeringsperioden. Finansministeriet meddelade i fredags att beredningen av reformen läggs på is, med beaktande av den allmänna ökningen av boendekostnaderna, men även den respons som inkommit under utlåtanderundan.
Jordbruksidkare kan söka tillfälligt fastighetsskattestöd för produktionsbyggnader inom jordbruket, meddelar skattemyndigheterna.
Den ekonomiska situationen på gårdarna är fortfarande svag. Det har inte skett några större förändringar i någon riktning under sommaren. För många fjäderfä- och specialodlingsgårdar samt för växthusodlare har den ekonomiska situationen rent av försämrats under sommaren, visar MTK:s och SLC:s enkät.

New Holland T5.130 Dynamic Command är en liten smidig traktor där utrustningsalternativen börjar från en enkel nivå och når högt för dem som vill ha allt. Alltså en traktor som kan passa alla behov och plånböcker.