Enligt de preliminära uppgifterna från växthusgasinventeringen var markanvändningssektorn (LULUCF) fortsatt en utsläppskälla år 2023. Skogsmarken är inte heller en kolsänka utan en utsläppskälla, eftersom kolupptaget i trädbeståndet inte längre kan uppväga utsläppen från marken.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
Statsrådet har fastställt att förordningen om användning av gödselprodukter och naturgödsel som innehåller fosfor, den så kallade fosforförordningen, ändras så att undantaget för stallgödsel förlängs till utgången av 2026. Beredningen för att göra undantaget bestående fortsätter i enlighet med regeringsprogrammet, uppger Jord- och skogsbruksministeriet.
Det finns bekräftade observationer om en andra varg på Åland förutom den varghane som sköts i december.
Utifrån EU-kommissionens vägledande dokument har jord- och skogsbruksministeriet analyserat hur förordningen påverkar nötkreaturshållningen och restaureringsåtgärderna som förebygger avskogning. De gårdar som har senarelagt investeringar i ladugårdar kan nu i lugn och ro realisera sina planer, säger jord- och skogsbruksminister Sari Essayah.
Finlands största evenemang för undervisning och utbildning, Educamässan, arrangeras den 24-25 januari i Helsingfors Mässcentrum. SLC deltar tillsammans med Finlands svenska Marthaförbund, Finlands svenska 4H och Österbottens Svenska Lantbrukssällskap.
Landskapsregeringens planer på att ändra bestämmelserna om jakt på vitsvanshjort, rådjur och älg vållar stor oro hos Ålands producentförbund som inte vill att vitsvanshjorten får bli en etablerad art på Åland. Också Ålands Skogsvårdsförening är rädd för ”ännu större betesskador” ifall vitsvanshjorten invaderar Åland.
Storkök i det offentliga eftersträvar att följa kostrekommendationer. Men trots att det blir mer grönt på tallriken kommer andelen inhemska råvaror att vara stor i Pedersöre även i framtiden. I upphandlingen ställs nämligen krav som gynnar inhemskt.
Virkesintäkterna för privatskogsägarna ökade med uppskattningsvis 400 miljoner euro förra året och tillväxten förväntas fortsätta.
År 2023 var värdet för Finlands livsmedelsexport 2,2 miljarder euro. Om regeringsprogrammets målsättning om en fördubbling skulle bli verklighet skulle summan ligga på 4,4 miljarder euro 2031. Det låter fint, men då man jämför med Danmark bleknar siffrorna. Det som behövs är ett kraftigare organ enligt modell av danska Food Nation, påpekar Mikael Jern.
Under flera årtionden har Europa stått vid sidan om och sett på då resten av världen har ångat på med GMO-teknik. Nu får vi möjlighet att ta nyare och bättre genteknik i användning, påpekar Mikael Jern.
Stöd för vård av plantbestånd och ungskog ska nu sökas inom sex månader från det att vårdarbetet inleddes och inom två månader från det att arbetet blev klart. Tidigare har ansökningstiden varit ett år sedan arbetet inleddes, uppger Finlands skogscentral.