Avbytarkåren blir hela tiden äldre och en föryngring är nödvändig. Det här anser SLC:s socialpolitiska utskott och dess ordförande Tommy Ehrs.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle


De vildsvin som nyligen observerats på Åland måste bort så fort som möjligt. Enigheten om detta var total på Åländsk Centers välbesökta stormöte i tisdags där jaktförvaltaren Robin Juslin berättade att landskapet nu har organiserat vana åländska vildsvinsjägare som med kort varsel kan ställa upp för vildsvinsjakt även med hund.

Den danska slakterikoncernen Danish Crown har undertecknat ett avtal om leveranser av griskött för drygt 300 miljoner euro till det kinesiska Alibaba-ägda bolaget Win-Chain. Alibaba köper hela produktionen från en ny fabrik som Danish Crown bygger i Kina.
Danish Crown har skördat stora framgångar med export av griskött till Japan. De japanska konsumenterna kräver högsta möjliga kvalitet.

Fjorton miljoner fällda träd, förstörda vägar, sönderblåsta stall, lerfloder som täckt allt i sin väg och hela skördar förstörda. Det är resultatet av de senaste veckornas oväder över hela Italien.

Det var i princip mer än fullsatt när LPA i samarbete med ÖSP ordnade sin tredje Må bra-dag inom projektet Ta hand om bonden på Scandic Waskia i Vasa. Hundra planerade platser fick drygas ut till hundratjugo så att alla intresserade skulle få plats och ingen behöva nekas tillträde.
Lantbruksföretagarnas Pensionsanstalt LPA ordnar i samarbete med Ålands Producentförbund en Må bra-dag för åländska jordbrukare den 4 december.
Nu har landskapsregeringen tillsatt en styrgrupp och en arbetsgrupp för att förverkliga den hållbara livsmedelsstrategi som tagits fram under ledning av Ålands producentförbund.

– Det här har varit mitt liv, säger 70-årige företagaren Christer Eklund. I jämna tre årtionden har han servat traktorer, jordbruksmaskiner och andra fordon i sin verkstad i Maxmo skärgård. Den nyligen 70 år fyllda företagaren ämnar fortsätta med sitt värv så länge han orkar.

Efter ett års embargo har Ryssland igen öppnat importen för nöt- och griskött från Brasilien. Brasiliens jordbruksministerium vädjar samtidigt till landets exportföretag att axla ansvar för den brasilianska köttbranschens rykte.
FAO:s prisindex för viktiga agrarprodukter sjönk i oktober med 0,9 procent. Förändringen återspeglar fallande världsmarknadspriser på mejeriprodukter, kött och oljor. I gengäld steg indexet för socker och spannmål.
En domstol i San Francisco har sänkt det skadestånd som Bayer måste betala till en cancersjuk patient i USA. Mannen hävdar att han har insjuknat i lymkörtelcancer efter att ha använt glyfosat i många år. Bayer vill med alla medel överklaga domen.