Ålands sju största livsmedelsexporterande har årligen år transportkostnader för mer än en miljon euro. För 2023 var fraktkostnaderna drygt 1,15 miljoner euro.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle
Livsmedelsverket börjar betala ut lagringsstödet för trädgårdsprodukter för år 2024 från och med 20.3.
Begäran om utredning av växttäcket via satellituppföljning anländer till jordbrukarna från och med mitten av mars. Det är inte bråttom att besvara begäran om utredning, eftersom svarstiden går ut den 22 maj, uppger Livsmedelsverket.
Växtytor är inte alltid en gästvänlig miljö för nyttiga bakterier som hjälper till att skydda växter mot skadegörare. Men I en ny doktorsavhandling har Maria Hellström vid SLU undersökt hur olika våglängder av ljus kan hjälpa bakterierna, både i lab- och växthusmiljö. Olika bakterier trivdes bäst under olika våglängder och i framtiden kan belysning vara en del I hållbara odlingssystem.
SLC Åboland och Finska Hushållningssällskapet håller sina respektive vårmöten i Finska Hushållningssällskapets plenisal i Åbo, Tavastgatan 28 under förmiddagen måndagen den 24 mars. På eftermiddagen fortsätter man med föredrag och diskussion om framtids- och utbildningsfrågor.
Anmälan till sommarens Matskolor är nu öppen. På Matskolan får barnen uppleva matens väg från jord till bord genom praktiskt lärande, matglädje och gårdsbesök.
Sedan starten 1957 har Närpes Grönsaker vuxit enormt. En stor bidragande orsak till den positiva utvecklingen är de tidigare odlarna. För att visa uppskattning bjöd andelslaget in före detta odlare till en återträff, som lockade nästan hundra personer.
Slakteriet Liha Lehtinen har tagit över slakteriverksamheten i Västankvarn. Efter två veckor av verksamhet verkar både kunderna och ägaren Jyri Lehtinen vara nöjda.
Kommunalvalet är mycket viktigt ur lantbrukets och landsbygdens perspektiv. Tidigare var social- och hälsovårdsfrågor centrala i kommunalvalen, men sedan dessa överfördes till välfärdsområdena har de frågor som kommunerna fortfarande beslutar om fått större betydelse för lantbruket och landsbygden, påpekar Mikael Jern.
Att använda skatter med syfte att påverka folkhälsan är inte lätt. Speciellt som det sällan är folkhälsan som är det egentliga målet, utan högre skatteintäkter, konstaterar Mikael Jern.
Hur kan lantbrukare stärka sitt ledarskap och möta framtidens utmaningar? Onsdagen den 19 mars kl.09.00-12.15 ordnar AgriHubi ett webbinarium där experter och företagare diskuterar vad som krävs för att driva en framgångsrik lantbruksverksamhet. Evenemanget hålls på finska.