Jord- och skogsbruksminister Sari Essayah (Kd) ser fram emot en proaktiv jordbruks- och livsmedelspolitik under de kommande tre åren. Livsmedelsexporten ska öka.
- Alla nyheter
- Jordbruk
- Skogsbruk
- EU
- Globalt
- SLC
- Opinion
- Maskin & teknik
- Landsbygdsnäringar
- Marknad
- Livet på landet
- Veckans Tok
- Tema
- Yle

Jordbrukare som inlett en ny miljöförbindelse 2023 måste avlägga miljöförbindelsens webbutbildning senast 30.4. Utbildningen gäller gårdar som vid ansökan om åkerstöd 2023 har valt åtgärden klimat- och miljöutbildning i sin miljöförbindelse.

Vädret var inte det bästa. Men trots den mycket kalla vinden tog sig många till Pedersöre för att bekanta sig med biogasbilar. Intresset för biogasbilar är på stigande, konstaterar PK-Biogas Ab Oy, som arrangerade dagen i Edsevö förra helgen.

Än så länge handlar det om rena spekulationerna. Men faktum är att flera europeiska tidningsdrakar spekulerar med tanken på en möjlig lansering av den tidigare centralbankchefen Mario Draghi till nästa chef för EU-kommissionen.
Köttförädlingsföretaget Snellman i Jakobstad har avslutat sina omställningsförhandlingar.
Redan det att planering av stora infraprojekt inleds kan få omfattande konsekvenser för markägare. SLC och SLC Nyland framhåller att äganderätten är tryggad i Finlands grundlag och utgör en grundbult i det finländska samhällsbygget. Så länge ett omfattande infraprojekt har osäker projektfinansiering och verkställigheten kan ifrågasättas borde man vara mycket återhållsam med att alls inleda en planeringsprocess.

Den tillspetsade geopolitiska situationen är en källa till oro för en majoritet av EU-medborgarna. Aktiviteter som försvar, energi och jordbruk står därför högt i kurs bland EU-väljarnas prioriteter inför det förestående EU-valet i juni.
Ålands landskapsregering har fastställt de nya stödnivåer och urvalskriterier för investeringsstöd som kan ges åt livsmedelsförädlande företag.
Statsrådets förordning om skydd av broilrar ändras så att djurtätheten för broilrar i fortsättningen bestäms på ett sätt som är mera tillförlitligt och som bättre beskriver den verkliga situationen i uppfödningsstallet.
Kreditgivare och kredittagare ska sinsemellan förhandla om tidsplanen för återbetalning av lån. För att ändra tidsplanen ska kredittagaren själv förhandla med sin egen bank, uppger Jord- och skogsbruksministeriet.
Social- och hälsovårdsministeriet begär utlåtanden om regeringens utkast till proposition som syftar till att göra Ta hand om bonden-verksamheten permanent.

I slutet av mars arrangerade ÖSPs ungdomsutskott en studieresa till Västerbotten. Det var 25 unga ivriga bönder som kom med på resan, och de var från hela Österbotten. I Umeå anslöt Västerbottens unga bönder och vi gjorde studieresan tillsammans.