Livet på landet
Kongress3 IMG 1603
Som ordförande för ÖSP, som står som värdförbund för SLC-kongressen, tog ordförande Tomas Långgård tillfället i akt och berättade om lantbruket i Österbotten och beskrev österbottningarna. Österbottningen präglas av en stark arbetsmoral och företagaranda, ofta stolt, känner sitt värde och är envis, sa han. FOTO: Nicholas von Kraemer
Jordbruk SLC

ÖSP-ordörande Långgård:
”Österbottningen är ofta stolt – och envis”

SLC - Christoffer Thomasfolk

TEXT: Christoffer Thomasfolk

christoffer.thomasfolk@slc.fi

ÖSP:s ordförande Tomas Långgård välkomnade kongressdeltagarna till Österbotten med att berätta om lantbruket i landskapet. Han beskrev också mycket träffsäkert för en oinvigd hur österbottningarna är till sin natur.

– Österbottningen präglas av en stark arbetsmoral och företagaranda, ofta stolt, känner till sitt värde – och är envis. Kommunikationen är oftast rak och direkt. Österbottningen kan uppfattas som tystlåten, tyst men trygg, arbetar hårt, säger vad den menar, gör det själv, ger sig inte, och på landsbygden sker allt på dialekt.

Med de orden välkomnade Tomas Långgård, ordförande för ÖSP, deltagarna i SLC:s kongress, som inleddes på Academill i Vasa i tisdags. Deltagarna fick av förbundsordföranden en grundlig genomgång av lantbruket i landskapet.

– Primärproduktionen i landskapet är både omfattande och livskraftig. Inför Finlands anslutning till EU myntades uttrycket att vi ska höra till överlevarna, och enligt den huvudtesen verkar vi ännu i Österbotten. Det har investerats kraftigt i primärnäringarna under 2000-talet, och statistiken visar att Österbottens andel av beviljade investeringsstöd, år efter år, är betydligt större än genomsnittet i landet, berättade han.

Han gav också en historiebeskrivning av utrymmena där kongressen ordnades. I dag är Åbo Akademi verksamt i fastigheterna, men i tiderna hörde de till Vasa ångkvarn.

– Vasa ångkvarn var ett av vårt lands ledande livsmedelsföretag på sin tid. Kvarnen stängde för trettio år sedan och då slutade en anrik era som började redan 1849. År 1874 flyttades verksamheten hit.

ÖSP ett stort och starkt förbund

Han vände också blickarna mot ÖSP, som inte är det äldsta landskapsförbundet inom SLC, men nog det största. Förbundet har cirka 5.100 medlemmar på 2.560 gårdar som är fördelade på 33 lokalavdelningar.

Han lyfte fram förbundets fem anställda samt det stora antalet förtroendevalda, som gör ett mycket viktigt arbete lokalt.

– ÖSP har ett stort antal förtroendevalda, vilket är en viktig resurs. ÖSP håller igång en aktiv verksamhet och tröskeln för medlemmarna att delta i våra evenemang, och att vända sig till ÖSP är låg. ÖSP har också tre ungdomsklubbar som har en aktiv verksamhet för ungdomarna.

– Vårt förbund har också nära kontakt med våra broderorganisationer LRF Västerbotten samt MTK Etelä- och Keskipohjanmaa. ÖSP samarbetar också med flera andra närliggande organisationer såsom Lantbrukssällskapet, NTM-centralen och Österbottens förbund, berättade han.

Samtidigt som samarbetet är starkt och österbottningarna duktiga och framåtsträvande, finns också utmaningar.

– De största utmaningarna i dagsläget är svag lönsamhet och låga producentpriser, samt svårigheter att få finansiering till investeringar. Lokalt utgör också expanderande tillväxtcentra och olika typer av infrastrukturprojekt, utmaningar för en del medlemmar. För skogsbrukets del är utmaningen att få alla att förstå att aktivt skogsbruk är en lösning på klimatförändringen, och ingenting annat.

 

Läs också:
SLC:s ordförande: ”Spjälkning av handelskedjor enda lösningen för att komma framåt”
Tunga EU-politiker visade starkt stöd för lantbruket på SLC:s kongress
De unga är starkt framme på SLC-kongressen
Kongressens temafrågor diskuterades – de unga låg i fokus
Motionerna om agrologutbildningens placering väckte diskussion och frågan gick till omröstning
Förtjänsttecken och andra premieringar på kongressen
Ungdomsträffen lockade rekordantal deltagare