Regeringen kommer att föreslå en överflyttning av medel för miljöersättningar på 65 miljoner euro redan i årets fjärde tilläggsbudget. Det här meddelade jord- och skogsbruksministeriet i måndags efter att regeringens budgetproposition hade getts offentlighet. Det här är inom ramen för den ändring i landsbygdsutvecklingsprogrammet som godkänts i slutet av mars.
Enligt programändringen kan användningen av medel för miljöprogrammet ökas med sammanlagt 70 miljoner euro, varav 65 miljoner alltså anslås i år.
Ser man på själva budgetpropositionen för nästa år, som fick offentlighet i måndags, är anslaget för miljöersättningen tillsvidare på samma nivå som i de förslag ministerierna kom ut med i somras, 153,2 miljoner euro. Av den summan skulle alltså själva miljöersättningen stå för 96,6 miljoner, en drastisk minskning jämfört med årets anslag på drygt 240 miljoner.
Ersättningen för ekoproduktion, som ingår i samma anslag skulle däremot höjas från litet på 48,6 miljoner till 55,6 miljoner. Ersättningen för djurvälfärd, som finns i ett annat anslag, föreslås minska med motsvarande summa.
”Tekniska överföringar” till andra moment
Utöver de 42 miljoner euro till för LFA-ersättningen som utlovades under budgetrian finns det emellertid nu en ”teknisk” förhöjning i LFA-anslaget på 88 miljoner för miljöersättningen och ytterligare en ”teknisk” förhöjning för finansiering av ekoförbindelser på 5 miljoner euro.
Orsaken till den här manövern lär vara ”rent teknisk” och de 88 miljonerna kommer i vilket fall som helst att användas för miljöersättning, försäkrar man på jord- och skogsbruksministeriet.
I övrigt ser de löften, som ministeriet meddelade om efter budgetrian för några veckor sedan, ut att hålla.
Jord- och skogsbruksminister Jari Leppä (cent) försäkrar att med de aktuella ändringarna tryggar regeringen till fullo ett förverkligande av landsbygdsutvecklingsprogrammet till och med 2020.
Utvecklingsfonden får miljö- och energipengar
Budgetpropositionen innehåller också en förhöjning på 32 miljoner i överföring till gårdsbrukets utvecklingsfond. Anslaget är nu sammanlagt över 90 miljoner. Avsikten är att pengarna används för miljöåtgärder och för produktion av förnybar energi. Tilläggsöverföringen skulle enligt regeringsprogrammet bli 100 miljoner euro. Bland annat SLC har förutsatt att hela den överföringen förverkligas under regeringsperioden.
Även markanvändningssektorns klimatprogram fick till pengar så som utlovats efter budgetrian. Anslaget är nu 29,25 miljoner euro, en ökning med 22,8 miljoner jämfört med årets budget.
4H:s anslag på 3,8 miljoner finns med i budgetpropositionen, en höjning med en halv miljon euro jämfört med finansministeriets förslag i somras. Det fattas dock fortfarande 100.000 euro jämfört med årets anslag.
Stödet till rådgivningen har inte ändrats jämfört med förslagen från i somras. Här återstår alltså att se om riksdagen lyckas hitta pengar för den i det närmaste årligen återkommande höjningen jämfört med budgetpropositionen.
Det nya anslaget för ägoregleringar har också stannat på en halv miljon euro. Jord- och skogsbruksministeriet föreslog i somras 2 miljoner, men finansministeriet ansåg att halva miljonen måste räcka.
På kommunikationsministeriets förvaltningsområde har bidraget för enskilda vägar höjts till 20 miljoner, även det i enlighet med överenskommelserna i budgetrian. I årets budget är bidraget 17 miljoner.
Också arbets- och näringsministeriet fick sina utlovade fem miljoner i tilläggspengar för att förverkliga regeringens biogasprogram.