Bättre och mobil röntgenutrustning ger smidiga och heltäckande veterinärtjänster i västra Nyland.
Arkiv


Den amerikanska snabbmatskedjan Subway har ett problem, åtminstone i Irland. Där ha den högsta domstolen fastställt att Subways bröd inte längre får kallas bröd. Brödprodukterna innehåller för mycket socker.

Begreppet social hållbarhet myntades och olika futuristiska visioner och önskemål lades fram på ett berättarkafé i Molpe. Ett världsarvstorn på Bredskär kunde utgöra en framtida turistfälla, konstaterades det unisont.

Efter tre månader av intensivt byggarbete har Paul och Martina Snellman i Kållby, Pedersöre, under hösten kunnat ta sin nya livsmedelshall för honungsverksamhet i bruk. Paret som har cirka sjuttio bisamhällen utplacerade på ett tiotal platser inom en femkilometers radie från hallen vill ännu inte kalla sig professionella. – Men vi har kommit mycket längre än att vi bara skulle kalla det för en hobby, säger Paul.

I dagens mjölkproduktion kompletteras ekologiska perspektiv med regenerativa ansatser och med detta i åtanke kan det vara idé att också addera ett etologiskt perspektiv, påpekar Sofie Fröberg i sin avhandling om ko-kalvrelationen.
Åländska Skördefesten i skuggan av coronapandemin överträffade arrangerande Skördefestens Vänners förväntningar.

Mitt i Åbolands skärgård väntar 4.500 kvadratmeter växthus och en trogen kundkrets på en äventyrslysten köpare med starkt intresse för växthusodling. Trots att försäljningen ökat de senaste åren har paret Isaksson bestämt sig för att gå i pension, efter 40 år i branschen.

En mångfunktionell och miljövänlig våtmark som ska ge skolbarn och andra besökare lugn och harmoni och dessutom kan fungera som bevattningsreserv för fem hektar bärodling växer fram på Gibbölenäset i Finström på Åland.

Det femte avsnittet i podcasten Framtidsodlarna handlar om framtiden för vår potatis. Kjell Forsgård i Jeppo, Nykarleby, jobbar hårt för att försöka vända trenden för potatiskonsumtionen i landet.

Den här veckan avslutar de flesta potatisodlare i Sydösterbotten upptagningen. Och skördemässigt ser det relativt bra ut med tanke på det varierande vädret under växtsäsongen, säger Per-Erik Englund i Dagsmark.

Den stödjande verksamheten ”Ta hand om bonden” får tack vare fortsatt statsfinansiering en förlängd verksamhetstid med ytterligare två år. En av dem som har använt sig av Ta hand om bonden-tjänsten är grisfarmaren Kristian Härtull i Vörå. När mycket i livet och vardagen under en tid kändes tungt och hopplöst och tankarna blev alltför negativa beslöt han sig för att kontakta Susann Rabb.

Ekoproducenterna i Svenskfinland är oroliga över att marknadsföring och försäljning av produkter som nästan eko har fått fotfäste inom direktförsäljningen av lantbruksprodukter.