För havreodlare med grönskott är tröskningen och torkningen speciellt viktiga skeden, påminner både Hankkija och SLC. Dessutom ska man helst hålla bättre och sämre havrepartier åtskilt.
Rikligt med grönskott på havreåkrarna gör det speciellt viktigt att hålla bättre och sämre havrepartier åtskilt, påminner Hankkija och SLC. Även tröskning och torkning är viktiga skeden.
– Optimalt vore att bli av med möjligast många gröna kärnor redan vid dessa skeden, säger Tarmo Kajander, chef för Hankkijas spannmåls- och råvaruhandel.
Justera förrensaren optimalt
Tröskningen av havre kommer igång i nästa vecka om vädret är gynnsamt, säger ombudsman Fredrik Grannas på ÖSP. Då gäller det att ställa in tröskan så möjligast många små, gröna kärnor väljs bort.
– Vid torkningen ska man justera förrensaren optimalt så hektolitervikten kommer upp och småkärnor åker ut, säger Grannas. Om bara möjligt, lagra havre av sämre kvalitet skilt från den bättre havren. Om du är osäker på kvaliteten, lämna in prover och diskutera med uppköpare.
De preliminära havreprover som Hankkija fått in från Närpes och Vasa ser hyfsade ut.
– Det är alldeles god kvalitet på havren, så ännu är jag inte oroad över läget, säger Kajander.
Gränserna för gröna kärnor lever ännu
De närmaste dagarna avgör var gränserna för gröna kärnor i livsmedelshavre kommer att stanna, säger Kajander.
– Alla spannmålsaktörer arbetar nu med samma frågor. Hankkija justerar gränserna och priserna enligt utbud, kvalitet och diskussioner med kunder och industri.
Även situationen på närmarknaderna spelar in.
– Enligt preliminära resultat ser skördarna ur finländsk synvinkel ut att bli beklagligt bra i grannländerna. Till exempel i Sverige förväntas relativt goda skördar. De har också grönskott på fälten, men i mindre skala än vi.
Ett normalt år stannar gränserna för kvarnhavre vid 0,5-1 procent gröna kärnor, och högre procenter brukar inte accepteras som livsmedelshavre.
– Nu höjde vi gränsen till 2 procent förra veckan, men det kan ännu ändras, säger Kajander. Var nivåerna för livsmedels- och foderhavre stannar beror på fortsatta kvalitetsanalyser och diskussioner.
Även om partierna skulle innehålla mycket grönt strävar Hankkija till att ta emot dem och hitta en uppköpare.
– Alla kvarnar kanske inte kan ta emot väldigt gröna partier. Ofta kan gränsen för livsmedelskvalitet på havre uppnås genom att sortera bort gröna kärnor, men det innebär tilläggskostnader. Det är också oklart hur processen med att skala foderhavre påverkas av en stor mängd gröna kärnor. Många frågor är öppna, men ännu ser läget relativt bra ut.