I Mshikamano Primary School fick deltagarna i FFD:s volontärresa till Tanzania anlägga en ny köksträdgård i skolan – Njombe District har ett väldigt högt antal undernärda. Genom att vid skollunchen ge barnen grönsaker ökar deras dagliga näringsintag. De fick också hämta vatten från närmsta bäck – det nya regnvattenuppsamlingssystemet kommer vara till hjälp för skolans över 300 barns hygien och näring, då en del av vattnet kommer användas för bevattning av köksträdgården.
Arkiv


I slutet av mars ordnade SLC:s biståndsorganisation FFD en volontärresa till i Tanzania i syfte att förevisa det lokala lantbruket. Volontärerna har samlat in pengar till FFD:s mångåriga projekt i landet, och fick under resan se hur resurserna används för att förbättra det lokala lantbruket.
Viljelijän Berner lanserar ”Talviturva”, en riskdelningsmodell för höstoljeväxter, som ska ge odlaren ett visst skydd mot utvintringsskador.
För att trygga den inhemska köttproduktionen krävs långsiktiga strukturella åtgärder. En första åtgärd är att säkerställa rättvisare producentpriser, påpekar Staffan Pehrman.
För NPK-gödselmedel var startpriserna nu omkring 60 euro per ton högre jämfört med starten ifjol. Trots de högre priserna verkar det, enligt köpbeteendet på onsdagen, ändå finnas ett sug efter Yaras NPK-baserade gödselmedel här i Finland, noterar Staffan Pehrman.

Flera faktorer påverkar hur bra livsmedelsmarknaden fungerar. En obestridlig faktor är rättvisa och transparens i affärspraxis inom livsmedelskedjan. Rättvisa och transparenta affärsmetoder bidrar avsevärt till effektivitet, hållbarhet och rättvisa på livsmedelsmarknaden, påpekar Jarno Sukanen som är Livsmedelsmarknadsombudsman i Finland tillsammans med Tapani Yrjölä, ledande expert på Livsmedelsmarknadsombudsmannens byrå.

Som ett sätt att förebygga spridningen av djursjukdomen blåtunga har jord- och skogsbruksminister Sari Essayah beslutat att vaccinering mot sjukdomen tillåts på Åland från och med fredagen den 27 juni 2025.

Ny ledning och ny strategi ska ge livsmedelsföretaget Raisio ny tillväxt och ett bättre resultat. Om effekterna blir de önskade gynnas också företagets kontraktsodlare.

När Raisio lanserade det kolesterolsänkande margarinet Benecol i november 1995 fick företagets börskurs ett ordentligt lyft. På knappt tre år klättrade kursen från snäppet över en euro till knappt 15 euro.

Stämningen på ÖK:s grillfest för medlemmarna var på topp i Lillby. Ett mycket omtyckt tillfälle där producenterna och deras familjer får njuta av god mat och umgås. Att köttpriserna är på väg upp gläder också många – men takten är för långsam.

Fårproduktionen i Finland har minskat mycket på bara några år. Orsakerna till det är flera. Josefin Norrback, fårproducent i Närpes, hoppas att den negativa trenden kan brytas. En fördel är att det är relativt lätt att börja med får, säger hon.