Alla nyheter
Jordbruk

Norrback hoppas på licensjakt på varg redan nästa år

SLC - Christoffer Thomasfolk

TEXT: Christoffer Thomasfolk

christoffer.thomasfolk@slc.fi

Anders Norrback, riksdagsledamot för Sfp, har full förståelse för den uppgivenhet som de fårproducenter som drabbats av vargattacker känner. Det politiska arbetet fortsätter och går allt väl kan det bli möjligt med licensjakt på varg redan nästa år.

– Det är fruktansvärt och jag förstår frustrationen hos fårproducenterna. Jag har själv i egenskap av tidigare fårproducent blivit drabbad av vargattacker och hört till de i riksdagen som länge påtalat att det går så här när vi inte har möjligheter att åtgärda problemet, säger Norrback.

Enligt honom har det i synnerhet under den pågående riksdagsperioden skett en förändring i riksdagens attityder gentemot de problem vargarna förorsakar. Saker går framåt och Norrback nämner bland annat det faktum att vargens skyddsstatus i EU:s habitatdirektiv ändrat från strikt skyddad till skyddad art.

Den ändringen ger medlemsländerna större handlingsutrymme för att reglera vargen. Och det är exakt vad som nu håller på att ske.

– Tack vare den sänkta skyddsstatusen möjliggörs nu arbetet för att införa licensjakt på varg. Vargen är fortfarande skyddad, men jakt ska kunna utföras utgående från bestämt antal licenser och bestämda jakttider, säger Norrback.

Lagförslaget på utlåtanderunda

I dagarna har ett lagförslag på förändringar i jaktlagen som ska möjliggöra stamvårdande jakt på varg gått ut på utlåtanderunda.

– För mig är det viktigt att man beaktar de utlåtanden som är tillämpliga, i den fortsatta beredningen av lagen. Enligt min egen bedömning fyller lagförslaget i sin nuvarande form inte ännu de krav jag har för att vi ska få en fungerande licensjakt på varg.

När lagförslaget kommer till riksdagen behandlas det i Jord- och skogsbruksutskottet, där Norrback också är medlem.

– Om nödvändiga preciseringar och förändringar är gjorda, tror jag inte att behandlingen i utskottet blir lång. Som politiker lovar jag aldrig tidtabeller, men jag har den uppfattningen att vi är nära och jag är övertygad om att det snart blir en lagändring.

Norrback hoppas att licensjakt på varg ska vara möjlig redan i början av nästa år.

– Jag hoppas och utgår ifrån att vi redan under nästa år kan se en licensjakt på varg. Det säger jag med den kunskap jag har i dag och det är det som vi jobbar mot. Så när en ny betessäsong inleds nästa år, borde vi kunna se att jakten har gett viss effekt på den problematik vi har i dag, säger han.

En årlig vargjakt ser Norrback som ett måste för att få bukt med den nuvarande problematiken. Vargarna skulle på grund av jakten utveckla en naturlig skygghet mot människan.

– Jag hör till dem som anser att en stor orsak till att vi har stora problem i kulturbygd är att vargarna inte får jagas och därmed aldrig utvecklar skygghet. Genom återkommande licensjakt skulle problem med orädda vargar med onaturligt beteende minska betydligt, säger han.

Fler vargar fälls genom dispensförfarande

Han understryker vidare också att det är något lättare i dag att få dispens för att fälla hotfulla vargar.

– Dispensförfarandet ändrades i fjol och det syns tydligt på nationell nivå att antalet fällda vargar har ökat. Det som jag skulle vilja se är en utvärdering av hur det ser ut regionalt. Finns det skillnader i den statistiken.

Men jakten är fortfarande utmanande och att lyckas fälla en varg som utgör ett hot är ingen enkel uppgift. Det senaste exemplet är från Pjelax i Närpes där man fick dispens för att fälla två vargar – men utan att lyckas.

– Vargjakt är utmanande, det säger alla jägare, så det är inte ens lätt fast man får tillstånd. Men som sagt det viktiga nu är att vi får licensjakt så att vi får en funktion som ökar vargens skygghet mot människan, säger Norrback.