Alla nyheter
Morocco Desert Challengemf Fertig 48406599
Den modifierade jordbrukstraktorn MF 8S tog sig utan större möda genom ett krävande ökenlandskap i Morocco Desert Challenge. FOTO: Massey Ferguson
Maskin & teknik

Traktor klarade ökenrally
genom dammiga Marocko

SLC - Peter Karlberg

TEXT: Peter Karlberg

news@peter-karlberg.com

Jordbrukstraktorer är robusta åkdon som klarar terräng, damm och hetta. Det bevisade ett schweiziskt team som nyligen lotsade en Massey Ferguson genom det krävande ökenrallyt Morocco Desert Challenge.

Den för ändamålet modifierade jordbrukstraktorn av typen MF 8S Dyna E-Power blev den första traktorn som klarade äventyret. Traktorn rullade i mål på plats 75 av sammanlagt 144 tävlande ekipage.

Betydligt högre upp kom traktorn i sin egen fordonsklass, d.v.s. kategorin för lastbilar. Med en topphastighet av 75 km/h körde fordonet i mål på en fjärdeplats av åtta deltagare. Men resan var ett dammigt äventyr.

Den röda MF-traktorn kom givetvis inte direkt från produktionsbandet. Inför den svåra och slitsamma uppgiften måste maskinen specialutrustas för att klara det extrema uppdraget.

Jordbrukstraktor blev rallyekipage

Anpassningen av en MF 8S från jordbrukstraktor till ett rallyekipage betecknas av teamet som en otrolig utmaning för ingenjörerna. Projektet testade ingenjörernas kunnande till bristningsgränsen.

Uppgiften lyfte fram lantbruksmekanikernas skicklighet och professionalism, säger Gilles Kuffer, som ansvarade för ombyggnaden. Det var en otrolig ingenjörsutmaning att förvandla en traktor till tävlingsmaskin.

Gilles framhåller att projektet lyfte fram lantbruksmekanikernas skicklighet och professionella kunnande. Ett komplett team samarbetade varje dag för att klara resan.

Traktorn var det första fordonet i sitt slag på rutten och följaktligen var flera modifieringar nödvändiga. Parallellt måste tävlingens regler följas. Det började med däcken.

Traktorn utrustades med Michelin Evobib VF 600/70 R30 på framaxeln och VF 710/70 R42 bak. Till utrustningen hörde ett PTG centralt kompressorsystem som pumpar ett däck på 3,5 minuter.

Bland den externa tilläggsutrustningen noteras en fullständig skyddsbur kring hytten och ett reservhjul bak på maskinen med en 180 grader svängbar kran, en extra bränsletank och modifierade kontroller.

Inredningen kompletterades med två racingstolar med selar, ett oberoende hydrauliskt bakre lyft, ett främre hydrauliskt lyftsystem. Dessutom modifierades framaxelns upphängningar.

Ökenhettan stannade utanför

I den marockanska ökenhettan var motorkonceptet Protect-U välkommet med det strategiska avståndet 24 cm mellan hytten och motorhuven ägnat att begränsa värmeöverföring från motorn till kabinen.

Den rymliga hytten med 6,6 kvadratmter glasyta och en inre volym av 3,4 kbikmeter erbjöd tillräcklig plats för två racingstolar i bredd, med förskjutna körkontroller. Fjorton luftuttag höll hettan utanför.

Den modifierade MF 8S utrustades med drivning av en 7,4 liters AGCO-Powermotor som hade programmerats speciellt för tävlingen. Motoreffekten var justerad till 400 hk.

Den modifierade MF 8S hade en standard Dyna E-Power dubbelkoppling-transmission monterad, i kombination med en steglöst variabel transmission som överför kraften lika effektivt som en mekanisk transmission.

Enligt teamet fungerade transmissionen utmärkt i terrängen bland sanddynerna i ökenlandskapet. Växellådan fungerade exceptionellt bra och svarade snabbt på förändringarna i terrängen.