När det gäller lantbrukspolitiken är SLC med i uppgörandet av en nationell strategi för jordbruket. Avsikten är att denna nationella strategin också ska utgöra underlag för Finlands linje i förhandlingarna i EU om den kommande gemensamma jordbrukspolitiken CAP. Det här framgår av verksamhetsledare Jonas Laxåbacks presentation till fullmäktige av SLC:s tyngdpunktsområden 2020.
Beträffande marknaden för jordbruksprodukter, måste konsumenternas kännedom förbättras säger verksamhetsledaren. Konsumenternas förväntningar på produkterna ska utredas. Hittills har Finland fått lov av EU att kräva en tydligare ursprungsmärkning på mjölk och kött samt kött i restaurangerna, men SLC fortsätter också arbeta vidare för en tydligare märkning överlag.
– Dessutom måste vi vara aktiva också i fråga om markägande och markanvändning samt i utbildningsfrågor.
Därutöver sporrar SLC till satsningar som förbättrar jordbrukarnas situation på livsmedelsmarknaden och deltar i beredningen av politiska lösningar som kan bidra till detta.
MTK och LRF har bolag för förmåner
Under diskussionen frågar Jonny Kronqvist om läget för medlemsförmåner.
– Vi har många deltidsjordbrukare, säger han. Vi vill gärna ha dem kvar och därför är det viktigt att också de har nytta av medlemsförmånerna. Dessutom bör det finnas rejäla förmåner som riktar sig direkt till ungdomarna.
Mats Nylund hänvisar till det gemensamma bolag som MTK och LRF har grundat och som sysslar med medlemsförmåner på heltid.
De första förmånerna kan det gemensamma bolaget antagligen lansera under vårvintern 2020.
– De här förmånerna berör också SLC:s medlemmar fastän vi inte är aktionär, säger han. En förutsättning för att komma i åtnjutande av dem är dock att man är 100 procent medlem.
Med i klimatarbetet
Därutöver fogar Mats Nylund till diskussionen om miljö- och klimatarbetet att SLC är med och satsar på finansiering av pilotprojektet Carbon Action, det handlar om tillämpad forskning som utförs på 100 gårdar inom BSAG, Baltic Sea Action Group. Finlandssvenska Jordfonden är också med i projektet.
– Verksamheten är bekant sedan tidigare, men nu ska vi lära oss kunna mäta markens kolhalt. Det är dock en utmaning att sköta den svenska informationen, när så mycket är på finska. Tanken är i alla fall att alla växtodlingsrådgivare ska få tillgång till materialet. Om kolsänkan ska bli en marknad, som man kan kompensera kolavtryck med, så måste den ju kunna mätas. Vi måste satsa på en högre kolbinding och vi ska kunna mäta och följa upp, vad som händer på våra skiften.
I översikten över SLC:s tyngdpunktsområden återfinns också att förbundet fyller 75 nästa år. Dagen firas bland annat med ett jubileumsnummer av Landsbygdens Folk.