I en ny kampanj av växthusodlarna uppmuntras finländare att äta mer grönsaker med hjälp av tre nya tallriksmodeller: ”Jag försökte åtminstone”, ”Jag gjorde mitt bästa” och ”Close enough”. Kampanjen, som är kryddad med vardagshumor, presenterades även i samband med riksdagens trädgårdsdag den 9 maj där tiotals riksdagsledamöter, inklusive statsministern, ställde sig bakom att införa mera inhemska grönsaker i kosten.
Finland fick nya näringsrekommendationer i höstas. Rekommendationen om att äta 500-800 gram grönsaker, frukt och bär per dag väckte stor debatt och många ansåg målet vara nästintill omöjligt att uppnå. Den tidigare rekommendationen låg på ett halvt kilo per dag, men även det målet nås endast av en minoritet.
Undersökningar visat att finländarna i genomsnitt äter 350 gram grönsaker per dag, och bara 14 procent av männen och 22 procent av kvinnorna uppnår ett dagligt intag på 500 gram.
Växthusodlarnas organisationer Handelsträdgårdsförbundet och Österbottens svenska producentförbund ÖSP, har tagit sig an utmaningen med näringsrekommendationerna i en kampanj som syftar till att främja hälsosammare matvanor med inhemska grönsaker. I kampanjen ”Glöm inte det gröna” har man tagit fram nya versioner av den traditionella tallriksmodellen som många känner igen från skolböckerna.
Tallriksmodellerna heter ”Jag försökte åtminstone”, “Close enough” och ”Jag gjorde mitt bästa”. Den humoristiska kampanjens budskap är att även ett litet tillskott av grönsaker i vardagen är ett steg mot en sundare kost.
Inhemskt är finländarnas favoritgrönsaker
– Gurkor, tomater och sallat som odlats i växthus hör redan till finländarnas favoritgrönsaker. Genom att lägga till dem oftare och i större mängd vid varje måltid kommer vi närmare målet. Även en liten ökning är bättre än ingen alls, säger Handelsträdgårdsförbundets verksamhetsledare Niina Kangas.
Kampanjen var en del av riksdagens traditionella trädgårdsdag ordnad av Handelsträdgårdsförbundet och SLC den 9 maj, där beslutsfattare genom en liknande omröstning som i riksdagen uppmuntrades lova att äta mer inhemska grönsaker och örter.
Bland dem som röstade ”ja” på röstningstavlan fanns bland andra statsminister Petteri Orpo, jord- och skogsbruksminister Sari Essayah samt utbildningsminister Anders Adlercreutz. Kampanjens löfte fick bred uppslutning med många positiva svar från riksdagsledamöterna.
I kampanjen medverkar också influerarna Niko Saarinen och Ossi Lahtinen som dagligen väger sitt intag av grönsaker och med sitt kampanjinnehåll konkret visar hur man kan uppnå rekommendationen på 500-800 gram grönsaker per dag.
Finländska växthusgrönsaker är ansvarsfullt odlade
Målet med kampanjen är att inspirera finländarna till hälsosammare matvanor – i synnerhet med hjälp av inhemska grönsaker.
– Inhemska grönsaker är fantastiska. De odlas nära, de är goda och enligt många måttstockar är de det mest ansvarsfulla valet. Det bästa sättet att känna igen en inhemsk grönsak är genom hjärtbladsmärket Rent inhemsk, säger Kangas.
Den inhemska växthusodlingen har lyckats minska sin klimatpåverkan med upp till 60 procent sedan 2004, framför allt tack vare en minskning av oljeanvändningen med nästan 90 procent under samma period. Det har skett ett skifte mot förnybara bränslen, som 2021 stod för 56 procent av uppvärmningen i växthus.
Finländsk grönsaksodling jämförs ofta med den spanska. I Spanien är vattenfotavtrycket för tomatodling 91 gånger högre än i Finland. Eftersom den finländska växthussektorn också ständigt har lyckats öka sina skördar krävs det i Spanien tio gånger så mycket odlingsyta för att odla motsvarande mängd grönsaker. – LF
Läs mer om kampanjen på finska här: https://kauppapuutarhaliitto.fi/uudet-lautasmallit-ainakin-yritin-ja-close-enough-kannustavat-syomaan-enemman-kasviksia/