I och med tisdagens Bondedag höll även Nylands Svenska Lantbrukssällskap sitt årsmöte. Sällskapets ordförande Mikael Jern inledde med några reflektioner kring det gångna året och framtiden.
Jern noterade att NSL expanderat under 2023 vilket synats i ett ökande antal förrättningar och anställda. Han lyfte även fram den pågående strukturomvandlingen inom jordbruket samt hur denna gör precisionsodlingen allt viktigare, vilket i sin tur berör NSL:s verksamhet.
– Den stora frågan för rådgivningen är vilka tjänster som borde utvecklas för att hjälpa jordbrukarna dra nytta av den här nya tekniken och vilket kunnande som då måste finnas inom rådgivningsorganisationen.
Axel Falck blir ny direktör
Vid månadsskiftet efterträder Axel Falck Henrik Lassas som direktör på NSL, och trots att Lassas fortsätter i tjänst fram till våren uppvaktades han med en blombukett.
– Tack, det är med blandade känslor jag lämnar över posten. Dels känner jag lättnad då ansvaret minskar men jag kommer också att sakna personalen och kunderna stort, framförde den avgående direktören.
Samtidigt kommenterade även Falck sitt stundande uppdrag.
– Det känns tryggt att ta över efter Henrik, och jag är väldigt motiverad att vidareutveckla lantbruksrådgivningen.
Ekonomin är god men rådgivarbrist hotar
De stadgeenliga ärendena sköttes i Lassas och Jerns regi. Under mötet konstaterades att sällskapets ekonomi är god och välskött, vilket tillåtit organisationen att växa till sig.
Inför det kommande året ligger sällskapets fokus på att utveckla rådgivningstjänsterna, nyanställa och bygga upp den interna organisationen. Lönsamheten, CAP 2027 och hållbarhetsfrågor kommer att utgöra centrala frågor inom verksamheten.
Samtidigt uppfattas svårigheten i att hitta kunnig personal som en utmaning där NSL kunde utveckla ett mera skolningsorienterat grepp.
– Exempelvis kunde vi ge oss in på att försöka anställa sommarjobbare i rådgivarroller som sedan skulle kunna fortsätta sina studier och efter det hoppeligen komma tillbaka till oss, kommenterade Lassas.
Vid mötets slut hölls en prisutdelning. Kyrkslätt Lantmannagillets Vandringspokal för ”aktiv och framgångsrik verksamhet” gick till Degerby Lantmannagille.
Dessutom tackades styrelsemedlemmarna Rabbe Fagerström från Tenala och Anders Engberg från Kyrkslätt med blombuketter för sina långvariga insatser.
Oskar Dannbäck valdes samtidigt in i styrelsen i Anders Engbergs ställe.