Oron är påtaglig i Immersby i Sibbo. För någon vecka sedan fick byborna veta att Fingrid planerar en ny kraftledning mellan Andersböle och Västersundom. Bolaget vill helst bygga linjen längs en existerande sträckning i Sibbo storskog, som dock numera är naturskyddsområde. Därav har även två alternativa rutter ritats upp rakt igenom bebyggelsen i Immersby.
Förra veckans torsdag samlades immersbyborna till protest mot en kraftlinje som hotar att skövla hemtraktens kulturlandskap och bygemenskap. Allting hänger på huruvida stamnätsbolaget Fingrid får bygga en kraftlinje i Sibbo storskog eller om det är de alternativa rutterna genom byn som måste väljas.
– Vi motsätter oss inte samhällets ökande energibehov, men vi vill inte att linjen dras genom byn, utan att den befintliga dragningen som går igenom skogen skall användas.
Det säger Jan Lindqvist som är ordförande för Immersby byaförening. Enligt honom och de övriga byborna är det glasklart att den nya sträckningen bör dras genom skogen, och därför har de inte ens tagit ställning till de två alternativ som innefattar byn.
– Byn är enad i sin åsikt om att skogsalternativet är det enda vettiga och det som skall väljas. Dragningarna genom byn är oacceptabla.
Den nya miljövårdslagen skapar osäkerhet
Den planerade drygt 20 kilometer långa kraftlinjen på 400 kilovolt har ritats in mellan Andersböle vid gränsen mellan Borgå och Sibbo och Västersundom i Vanda. Enligt Fingrid utgår bolaget från att befintliga kraftledningskorridorer skall utnyttjas, men två alternativa sträckningar genom Immersby ligger även på ritbordet.
Orsaken till detta är att de befintliga korridorerna sträcker sig genom Sibbo storskog som numera är ett naturskyddsområde.
– Huvudförslaget handlar fortfarande om att bygga enligt den befintliga linjen, men där kommer miljövårdslagen från 2023 att inverka eftersom en del av linjen går igenom Sibbo storskog, förklarar Lindqvist.
Frågan handlar därmed om det är träden eller den mänskliga bosättningen som får ge vika, och än så länge är frågan öppen.
Kraftledningen skulle skära i byns kulturlandskap
I Immersby är husen och gårdarna placerade på kullar runt den öppna odlingsmarken i bydalen som utgör en del av Sibbo ådal och därmed klassificeras som värdefull på landskapsnivå.
Under opinionsyttringen ute vid Immersbyvägen pekade Lindqvist ut hur de två alternativa sträckningarna skulle passera genom det öppna landskapet mellan husen.
– Många hus skulle vara inom 100 eller 75 meters avstånd från ledningen. Utöver ingreppet i landskapet leder det här till att fastigheterna minskar i värde, generationsväxlingar försvåras och att det kommer att bli svårare att få byggnadstillstånd.
Byaföreningen har varit i kontakt med politiker och kommunicerat med olika personer inom Sibbo kommun. Under kommunfullmäktiges möte 25.11 kommer ärendet att behandlas och förhoppningen är att kommunen kommer att opponera sig mot byaalternativen.
– Vi har diskuterat med Fingrid och haft interna byamöten och kommit till att vi gör en gemensam skrivelse till NTM-centralen. Dessutom kommer privatpersoner att skicka in egna skrivelser.
När det egna hemmet står på spel
Annika Wickström och Ben Packalén hör till de ortsbor som kommer att lämna in en egen skrivelse till myndigheterna eftersom deras hem skulle stå endast 100 meter från kraftledningen om den leddes genom byn. I detta syfte har Wickström fördjupat sig i de lagar och regler som gäller planering och byggande.
– Det jag vet är att generalplanen för Sibbo påverkar myndighetsbeslut eftersom den har rättslig verkan. I markbygglagen finns dessutom vissa paragrafer som påverkar beslutfattandet.
Generalplanen i fråga hänvisar till markanvändnings- och bygglagens 24 paragraf enligt vilken områdesplaneringen skall beakta de riksomfattande målen för områdesanvändningen.
– Under punkt 1.2 i de riksomfattande målen står det att man skall utveckla den byggda miljön kvalitativt så att kulturmiljöns mångfald främjas. Med det förstår jag att man måste ta hänsyn till det gamla då man gör upp nya planer.
Enligt bygglagens femte paragraf skall områdesplaneringen dessutom främja ”den byggda miljöns skönhet och värnandet om kulturvärden”.
Wickström påpekar vidare att det i generalplanen för Sibbo omnämns utvecklingskorridorer och byaområden där bosättningen skall placeras, vilket även gäller i detta fall. Dessutom fastslås det att miljöbilden skall vara vacker och mångformad samt att nybyggnader skall passa in i landskapet och bybilden.
– Om linjen dras genom byn blir det svårare eller icke-tilltalande att bygga och då går byn inte mera att utveckla. Baserat på de här är det enda vettiga att ledningen går igenom det befintliga – då uppfylls ju också generalplanens mål.
Fingrid har nyligen färdigställt miljökonsekvensbedömningsprogrammet. Enligt bolaget kommer terrängundersökningar och allmän planering att vidtas 2026-2028 medan själva bygget äger rum 2028-2030.