Snellman skulle helst använda inhemskt ärtprotein i den nya nöt- och ärtfärsen. Men i dagsläget är inte det ett alternativ. Processen för att tillverka det växtbaserade proteinet finns nämligen inte i Finland. På sikt hoppas bolaget på en förändring.
– Vi brinner för att alla våra råvaror ska vara inhemska, och vi utredde alla alternativ när vi utvecklade vår nya produkt. Men vi hittade inga vettiga lösningar och därför blev vi tvungna att använda importerat ärtprotein, säger Roland Snellman, vd för Snellmans Köttförädling i Jakobstad.
För drygt en månad sedan lanserade företaget en ny produkt – nöt- och ärtfärs – där 30 procent av innehållet utgörs av utvunnet protein från gula ärter. Produkten har väckt enorm uppmärksamhet av flera orsaker, varav en är att ärtproteinet tillverkas av utländska ärtor.
– Det odlas tillräckligt med gula ärter i Finland, men tyvärr finns ingen inhemsk aktör som tillverkar ärtproteinet som vi använder. Hade det funnits skulle vi använt inhemskt ärtprotein, förklarar Snellman.
För att framställa ärtproteinet krävs antingen en våt- eller torrfraktionering för att isolera och utvinna proteinet. Snellman använder ett ärtprotein som tagits fram på genom den sistnämnda. För att kunna tillverka proteinet krävs investeringar på flera miljoner euro.
– Vi pratar om en fabriksinvestering på 5-10 miljoner euro, konstaterar han.
Efterlyser inhemsk aktör
Enligt Roland Snellman är Köttförädlingens huvuduppgift att förädla produktionsdjur. Kompetensen att producera ärtprotein finns inte inom bolaget. Därför är det inte i nuläget aktuellt för företaget att satsa på produktion av växtbaserade proteinkällor.
– Något annat finskt bolag som kan det här bättre borde satsa på den här typen av förädling. Jag är nästan lite förvånad att ingen gjort det ännu. I dag används 80 procent av inhemska ärter och bondbönor som foder, vilket är mycket synd. Vi har en mycket låg förädlingsgrad i Finland och därför måste vi då importera vårt proteinkoncentrat, säger han.
Enligt Snellman sökte man med ljus och lykta efter en lösning som hade inneburit att inhemska ärter hade kunnat användas.
– Vi funderade till och med på att frakta inhemska ärter till fabriken i utlandet och därefter importera ärtproteinet. Men vi konstaterade att det inte är en ekonomisk eller miljömässigt hållbar lösning. Det finns gränser för vad som är vettigt.
I samband med lanseringen av produkten förekom också kritik från det egna producentledet. Det uttrycktes bland annat kritik mot att kött blandas med växtbaserat protein.
– Vi visste att det skulle komma reaktioner från våra producenter. Det beror delvis på att en sådan här produkt väcker känslor samtidigt som vi hemlighöll att vi tagit fram den. Vi ville säkerställa att vi är först ut med den – och därför valde vi att inte heller kommunicera det åt våra producenter, säger Snellman.
Och fortsätter:
– Vanligen har vi en väldigt öppen kommunikation till våra producenter, kunder och konsumenter, men nu bestämde vi att hålla helt tyst om det. Det finns säkert köttproducenter som tycker det var fel.
Vill vara förberedda
Snellman betonar bestämt att bolaget inte har några planer på att minska köttförädlingen. Däremot är bolaget alltid förberett på förändringar och gör upp olika framtidsscenarier.
– Av fyra olika framtidsscenarier har vi bedömt att konsumtionen av växtbaserade proteiner kan öka. Det behöver inte bli så, men om det sker så har vi beredskap för alternativa produkter. I slutändan är det konsumenten som avgör – men på frågan om vi planerar att minska vår köttförädling är svaret ett stort nej.
Hur har mottagandet av nöt- och ärtfärsen varit? Enligt Snellman har konsumtionen överträffat alla förväntningar.
– Efter statistik för de första veckorna har efterfrågan varit fyra till fem gånger större än vad vi prognostiserade. Jag kan inte säga några volymer, men det kan beskrivas som en succé.
Men han betonar samtidigt att nya produkter initialt brukar ha stor efterfrågan.
– Därefter kan efterfrågan sina och vi gör en utvärdering efter två år om produkten ska vara kvar eller inte. Den absolut enskilt viktigaste faktorn är att produkten smakar gott. Om den gör det så finns det förutsättningar, och responsen vi har fått är att nöt- och ärtfärsen har en god smak.
Snellman betonar att man inte vill styra vad konsumenterna äter. Däremot vill man – utgående från en ökad efterfrågan – ge dem alternativ.
– Det är litet samma som vår slogan ”Om du äter kött, ät bättre”. Men i det här fallet försöker vi inte styra någon bort från köttkonsumtion. Valet av livsmedel är personligt och konsumenten avgör om det finns efterfrågan eller inte av den här typen av produkter.
Vill inte ha motsättningar
När företaget gjorde konsumentundersökningar i samband med framtagningen av den nya produkten, framkom en tydlig signal om att respondenterna vill bort från motsättningar gällande valet av mat. För några år sedan gick köttdebatten het och har sedan dess varit mycket polariserad.
– Köttdebatten, som tog fart före Rysslands anfallskrig, har varit otroligt polariserande och nu finns en trötthet. Konsumenterna vill komma bort från de här motsättningarna, menar Roland Snellman.
Den här debatten, som fortfarande pågår främst i klimatets namn, har varit mycket betungande för köttproducenter.
– Tidigare hade vi köttproducenter som var mycket ledsna över debatten och upplevde sig som rövare. Därför förstår jag också att det finns en del som kan uppleva att vi nu överger dem och kommer in och styr vad folk ska äta. Men det handlar inte om det.
– Av vår produktion av malet kött står nöt- och ärtfärsen för en bråkdel. Ingen av våra producenter behöver vara rädda för att bli utkonkurrerade av ärtodlare. Däremot hoppas vi mer än gärna att vi i framtiden kan använda ärter från finländska odlare och att ingen då upplever att någon ställs mot varandra, säger Snellman.
Snellmankoncernen utvecklar kontinuerligt nya produkter. Men finns planer på att ta fram nya liknande produkter som nöt- och ärtfärsen?
– Möjligen. Vi undersöker flera olika möjligheter.