SLC
Mg 7772
Riksdagsledamot Anders Norrback är nöjd med fördelningen av riksdagens s.k. julklappspengar, en extra budgetpott på cirka 50 miljoner euro som riktas till olika ändamål som anses viktiga. ARKIVFOTO
Landsbygdsnäringar

Norrback gläds över
julklappspengarna till
4H och yrkesfiskarna

TEXT: Landsbygdens Folk

redaktion.lf@slc.fi

Riksdagens finansutskott har godkänt sitt betänkande om nästa års statsbudget. Samtidigt har utskottet bestämt om fördelningen av de så kallade julklappspengarna, en extra budgetpott på cirka 50 miljoner euro som riktas till olika ändamål som anses viktiga.

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) är nöjd med fördelningen. Bland annat har 4H och Finlands Yrkesfiskarförbund beviljats tilläggsfinansiering för sin verksamhet. Norrback, som ser sig själv som landsbygdens och skärgårdens förespråkare, är glad för att SFP har drivit 4H:s och yrkesfiskarnas ärenden i förhandlingarna om julklappspengarna. 4H beviljades 350.000 euro i tilläggsfinansiering.

– Satsningar på 4H är en satsning på unga och på framtiden. 4H:s ungdomsverksamhet är ett ytterst viktigt forum där unga har möjligheten att bekanta sig med företagande, och lära sig att ta ansvar. Jag är glad över att vi har kunnat tilldela 4H:s verksamhet denna tilläggsfinansiering, säger Norrback.

Finlands Yrkesfiskarförbund beviljades 100.000 euro.

– Fler satsningar på den inhemska fiskenäringen och yrkesfiskarna är centrala, om vi skall ha en hållbar livsmedelsförsörjning och inhemsk fiskproduktion i framtiden också, poängterar Norrback.

Även bryggorna i Norrskär får ett anslag på 300.000 euro. Norrskärs fyrplats ligger mitt i Kvarken och hamnen utgör en viktig skyddshamn för båtfarare. Det är också en viktig stödjepunkt för beredskap och räddning.

950.000 till vägunderhåll

I och med denna budgetpott har riksdagens finansutskott beviljat anslag till vägunderhåll i Österbotten för en summa på ca 950.000 euro.

– Vi har flera vägar i Österbotten som skulle kräva restaurering. Med denna tilläggsfinansiering har vi möjligheterna att åtgärda åtminstone några av dessa vägar. För restaurering av Vettmossvägen i Närpes har man beviljat 250.000 euro och för restaureringen av Uttermossavägen i Kristinestad har det beviljats 300.000 euro.

Utöver dessa två tilldelas också Vöråvägen 400.000 euro för ny beläggning. Därtill fick man in ett uttalande i finansutskottets betänkande om att Trafikledsverket ska inleda en planering av ett industrispår och terminal till GigaVaasa och att finansieringen skall skötas via följande tilläggsbudget.

– Industrispåret till GigaVaasa är centralt för utvecklandet av industrin här i Österbotten, säger Norrback.

Img 9999
Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) är mycket nöjd med förhandlingsresultatet. ARKIVFOTO

Julklappspengar till Åboland

I Åboland går julklappspengar till flera olika vägförbättringsprojekt på Kimitoön och i Pargas.

– Finnuddsvägen på Kimitoön beviljas nu 110.000 euro för ny asfalt. Vägen är i dåligt skick och behöver åtgärdas. Utan SFP:s initiativ till julklappspengar för det här ändamålet skulle vägavsnittet helt blivit utan finansiering nu. Med den här potten kan man inleda asfalteringsarbetet, säger riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP).

Cykelvägen mellan Prostvik och Nagu centrum beviljas 800.000 euro.

– Det här var ett projekt som alla regeringspartier bidrog till. Cykelvägen är ytterst viktig för att öka trafiksäkerheten och främja cykelturismens attraktivitet, säger Bergqvist.

Ett annat vägförbättringsprojekt som är väsentligt med tanke på trafiksäkerheten är planeringspengarna på 250.000 euro som nu beviljas för rondellen och bron på Skärgårdsvägen vid Pargas centrum, vid den så kallade Reimari-korsningen. Samtidigt som en ny rondell planeras så planerar man även bron som går över sundet.

För att förbättra Skärgårdshavets tillstånd beviljas 150.000 euro. Skärgårdshavet är Finlands enda återstående hot spot-område på listan som Kommissionen för skydd av Östersjöns marina miljö (HELCOM) upprätthåller. En av många åtgärder för att få området struket från listan är jordbrukets färdplan för Skärgårdshavets avrinningsområde. Färdplanen anger åtgärder som är betydande för vattenskyddet och julklappspengarna som nu beviljas går till att försnabba dessa åtgärder.

– Syftet är att identifiera de effektivaste åtgärderna i samförstånd med jordbrukarna på avrinningsområdet. Att förbättra Skärgårdshavets välmående är i allas intresse men det är viktigt att åtgärderna planeras med input från dem som ska anpassa sin verksamhet, säger Bergqvist.

Bergqvist gläder sig även över byggpengarna på 700.000 euro som beviljas för byggandet av en rondell i Sagu. Ifjol beviljades planeringspengar och nu kan förverkligandet inledas.

Img 7033
Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet Thomas Blomqvist (SFP) är speciellt glad över de satsningar som görs på nyländska vägprojekt. ARKIVFOTO

Tilläggspengar till säkerhet på riksväg 25

Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet Thomas Blomqvist (SFP) är speciellt glad över de satsningar som görs på nyländska vägprojekt.

– Riksväg 25 är livligt trafikerad och trafiken på vägen ökar konstant, i synnerhet den tunga trafiken som rör sig till Hangö hamn. Tryggare och smidigare korsningar ökar säkerheten i trafiken och minskar olyckor och dessutom betalar de också snabbt in sig genom en snabbare och smidigare trafikström som sparar pengar för företagen och samtidigt minskar klimatutsläppen. Därför är tilläggsanslaget i nästa års statsbudget för utbyggandet av korsningsarrangemangen vid riksväg 25 och landsväg 1102, korsningen till Snappertuna, en bra och bokstavligen livsviktig satsning och samtidigt en fortsättning på utvecklingen av de planskilda korsningarna vid riksväg 25, konstaterar Blomqvist.

– Även den nya beläggningen på cykelvägen i Borgå mellan Västra Mannerheimleden och Svartsåvägens korsning är både en viktig och hälsofrämjande satsning. Satsningar på trafiknätet är viktiga för den regionala utvecklingen samtidigt som de kan öka avsevärt på säkerheten, säger Blomqvist.