– Vi har haft en hel del verksamhet under det gångna året både på nationell och europeisk nivå, berättade SLC:s verksamhetsledare Jonas Laxåback, då han blickade tillbaka på fjolårets intressebevakningsåtaganden under SLC:s fullmäktigemöte som hölls i tisdags.
Laxåback lyfte fram fjolårets Europaparlamentsval och det faktum att antalet finska parlamentariker steg från 13 till 15.
– Allting som berör jordbruket, men indirekt också skogssektorn, kommer via EU, och vi satte mycket fokus på att få våra medlemmar engagerade i valet eftersom det spelar en stor roll vem som representerar oss i Bryssel.
Bondeprotester påverkade
I början av året träffade SLC även dåvarande jordbrukskommissionären Janusz Wojciechowski och hade då en överläggning där olika jordbruksfrågor lyftes på agendan.
Laxåback påtalade även vikten av att bönderna i Mellaneuropa gick ut på gator och torg för att demonstrera mot den gröna arkitekturen eftersom detta lett till lättnader och förändringar i CAP-planen.
– Den förändringsgrupp som bereder förändringarna i Finlands CAP-plan har förhållit sig positiv till våra förändringsförslag, men de blir aktuella först när vi går in i följande programperiod, förklarade Laxåback.
Intressebevakningen har varit aktiv även på skogssidan där avskogningsförordningen skapat en viss oro gällande byggandet av ladugårdar på skogsmark.
– Nu står det klart hur förordningen tillämpas nationellt, och det är möjligt att bygga på skogsområden, vilket är positivt.
Utlåtanden och satsningar på synlighet och utbildning
Laxåback poängterade att SLC också har satsat på utbildningar, och att det österbottniska intresset för agrologutbildning och skogsbruksingenjörsutbildning återges i årsberättelsen.
Inom själva organisationen har man gjort satsningar på kommunikationen, för att skapa bättre synlighet för branschen och hela medlemskåren.
– Under fjolåret har vi också fått förstärkning till centralkansliet. Vi har anställt Cecilia Nyholm och Alexandra Björklund som är goda förmågor som bidrar till det goda arbetet som centralkansliet utför.
Inom den politiska intressebevakningen har SLC gett ett stort antal utlåtanden både till jord- och skogsbruksutskottet och andra utskott i riksdagen, samt till miljöministeriet, jord- och skogsbruksministeriet och andra ministerier beträffande lantbruksfrågor.
– Avslutningsvis vill jag rikta ett stort tack till alla förtroendevalda som gjorde året 2024 möjligt, samt till personalen för det goda jobb ni gjort.