Globalt
Peitettya Hunajaa Kuva Virpi Aaltonen Sml
Det finns 60.000 honungsproducerande bisamhällen i Finland. Genom att konsumera inhemsk honung stöder man pollineringen och därmed också jordbruket. FOTO: Virpi Aaltonen/Finlands Biodlares Förbund
Landsbygdsnäringar

Honungsskörden väntas
bli mindre än normalt

SLC - Nicolas von Kraemer

TEXT: Nicolas von Kraemer

nicolas.kraemer@slc.fi

Den varma försommaren påskyndade växtsäsongen, och många av honungens skördeväxter blommade innan bikuporna efter vintern stärkt sig nog för att ge tillräcklig skörd. Sensommarens skördeväxter gav där till dålig avkastning, vilket gör att skörden antagligen blir sämre än i fjol.

I maj och juni upplevde Finland en varm väderperiod som fick växtsäsongen att framskrida mycket snabbt. Det varma vädret fick också skördeväxter att blomma tidigare än normalt och dessutom samtidigt vilket är ovanligt.

– Våren blev liksom helt förbigången, vilket var dåligt för bina. Utvecklingen av bikuporna hängde inte med i den takt som växterna blommade. När exempelvis hallonet – som är den viktigaste skördeväxten – blommade hade inte kuporna hunnit stärka sig nog för att ge en fullständig skörd. Å andra sidan skapade sensommarens skördeväxter nektar endast för binas egna behov. Därför väntar vi oss i år en sämre skörd än normalt, säger Maritta Martikkala som är biodlingsrådgivare på Finlands Biodlares Förbund.

Skördeprognosen 30 kilo per kupa

Den genomsnittliga honungsskörden i Finland är ungefär 40 kilo honung per bikupa under normala år. Den regionala variationen är dock vanligtvis stor, och i norra Finland blir skördarna mindre än genomsnittet även under bra skördeår på grund av den kortare säsongen.

– I år verkar det som om honungsskörden i genomsnitt blir cirka 30 kilo per kupa. Skörden har varit svagare än normalt, särskilt i de huvudsakliga skördeområdena i södra Finland. I mellersta och östra Finland har det däremot kommit bättre med honung. Honungsslungningen pågår fortfarande vilket betyder att skördeprognosen kommer att preciseras senare, säger Martikkala.

I år har den lokala variationen mellan biodlingar inom samma region också varit stor. Om det har funnits raps, rybs, klöver, bovete eller andra för bin lämpliga grödor inom odlingens flygområde har skörden varit rikligare.

För närvarande uppskattas det finnas drygt 60.000 honungsproducerande bisamhällen i Finland. Förutom att bisamhällena producerar honung, pollinerar bina också många odlingsväxter och vilda växter. Genom att använda inhemsk honung stöder man tack vare binas pollineringsarbete därmed också det finländska jordbruket.

Dessutom kan konsumenterna vara säkra på att den finska honungen är äkta vara, vilket inte är en självklarhet på den globala honungsmarknaden.