Yle
EU Marknad

Grisproducenterna är bekymrade över läget

SLC - Peter Karlberg

TEXT: Peter Karlberg

news@peter-karlberg.com

Stängningen av Tönnies har redan förorsakat en växande oro hos de tyska grisproducenterna. Företaget är Tysklands största uppköpare av gris. Om problemen inte snabbt kan lösas, hotar svårigheter för producenterna att finna ersättande köpare.

Corona var en hård smäll men Tönnies är en en katastrof, kommenterade en grisproducent läget för den tyska TV-kanalen MDR. Om grisarna växer sig för tunga, hotar förluster vid försäljningen.

Den tyska producentorganisationen Deutscher Bauernverband (DBV) vädjar till slakterikoncernerna om rim och reson. Slakterierna borde inte utnyttja överutbudet på slaktgrisar som förevändning för att sänka priset.

Problemen hos Tönnies sätter hård press på marknaden. Den stängda anläggningen i Nordrhein-Westfalen slaktar 140.000 grisar per vecka. Varje sjunde slaktgris i Tyskland hamnar där på bandet.

I Nordrhein-Westfalen försöker producenterna finna nya köpare hos andra slakterier i Tönnies-kedjan. Problemet är att kapaciteten inte räcker till. I värsta fall påträffas coronasmitta också där. Provtagningar har redan inletts.

Tönnies har för sin del lovat att stöda producenterna så långt det går. Det innebär också smärre avsteg från den optimala slaktvikten. Förhoppningen är koncernen möjligast snabbt ska få fason på läget vid anläggningen i Nordrhein-Westfalen.

En liten tröst är den för tillfället gynnsamma marknaden för slaktgris. Flera slakterier skulle gärna ta emot fler grisar. Det största hindret för en utvidgad mottagning är en bristande kapacitet inom köttstyckningen.

Den kinesiska tullen har redan stoppat importen av griskött från den avstängda Tönnies-enheten. Det är i och för sig inget problem, då produktionen i vilket fall som helst står stilla. Om kineserna spärrar fler tyska anläggningar, finns däremot anledning till oro.

Tysklands jordbruksminister Julia Klöckner ser att stort problem med det billiga köttet i tyska butiker. Hon efterlyser ett rättvist köttpris som breddar producenternas marginaler. I dag pressar köttindustrin och handeln priset på producentens bekostnad.

Klöckner vill stoppa priskriget och i stället påföra köttet en extra avgift för djurvälfärd. Intäkterna kunde användas för att finansiera renoveringen av djurstallar för en bättre djurhållning på gårdarna.

Läs också:
https://www.landsbygdensfolk.fi/nyheter/tysk-slakteriskandal-kan-sanera-branschen