På grund av coronakrisen har behovet av arbetskraft inom primärproduktionen ökat. Jord- och skogsbruksministeriet bereder en lagändring som tillåter personer som är berättigade till avträdelsestöd att tillfälligt arbeta till exempel i kritiska uppgifter inom primärproduktionen under undantagsförhållanden.
Arkiv

Vårbruket har startat i Österbotten. Redan torsdagen den 23 april satte Mikael Hoxell i Dagsmark de första potatisarna – en tidig sort som skördas efter midsommar. I mitten av maj beräknar han att sättningen av vinterpotatis är avslutad.
Idag träder de lagändringar i kraft som jord- och skogsbruksministeriet har berett på grund av de rådande undantagsförfållandena till följd av coronavirusepidemin. Ändringarna gäller flera olika stöd och funktioner på förvaltningsområdet.

År 2019 fanns det enligt jordbruks- och trädgårdsföretagsregistrets slutliga resultat 46.800 jordbruks- och trädgårdsföretag i Finland. Antalet gårdar minskade med cirka 800 från året innan. Antalet stora gårdar på över hundra hektar ökade och antalet gårdar på mindre än hundra hektar minskade eller förblev oförändrat i alla åkerstorleksklasser, uppger Naturresursinstitutet.
Stiftelsen Finlands Mässas Agri-Innopris på 5.000 euro för en innovation inom lantbrukssektorn delas ut för andra gången på Jordbruksmaskinmässan i november. Möjliga pristagare kan nomineras fram till den 30 september.
2019 utnyttjade gårdarna i Finland över 2 273 000 hektar jordbruksmark. Odlingsarealen har varit i stort sett oförändrad de senaste årtiondena, trots att antalet gårdar har minskat och är nu 46 800.

Kouvola stad minskar antalet avbytare med nio personer på grund av minskad efterfrågan på avbytarjänster. I Lovisa har man inte den här problematiken och några permitteringsplaner gällande avbytare har staden inte.
Tullen har i början av år 2020 effektiverat övervakningen av israeliska apelsiner, eftersom man i dem har påträffat bekämpningsmedlet bromopropylat som är förbjudet i EU. Tullen har avvisat cirka 104 000 kilo apelsiner.
I och med att Ukraina förbjuder sina medborgare att lämna landet betyder det att allt fler inhemska arbetstagare behövs till vårens arbeten. JSM har nu skickat e-post till producenter för vilka det på kvotlistan över 1500 personer namngivits arbetstagare från bland annat Ukraina.

Studierna på lantbruksutbildningarna bedrivs på distans i dessa undantagstider. Enligt YA-läraren Edvard Krooks är det en nödlösning som fungerar. Samtidigt medför arrangemanget mera jobb och sämre kontakt med studerandena, tillägger Krooks.

Familjeföretaget Överängs Kvarn från Saltvik får Östersjöfondens Ålandspris på 3.000 euro för sitt arbete med att producera och utveckla ekologiska spannmålsprodukter med åländskt ursprung.

Endast en bråkdel av världens befolkning skulle klara sig enbart på närproducerade livsmedel, visar en studie gjord av Aalto-universitetet. Under kriser som coronapandemin är en möjligast hög självförsörjningsgrad viktig.