Årets Kock Piero Silvani, Årets Servitör Katrina Laitinen och tvåan i Årets Kock-tävlingen, Otto Hietamies, fick under en gårdsutflykt arrangerad av SLC och MTK möta producenterna bakom den finländska maten.
Utflykten är en uppskattad tradition som stärker kontakten mellan primärproducenter och restaurangbranschen samt lyfter fram det arbete och de råvaror som utgör grunden för den finländska matkulturen. I år fick deltagarna besöka fem olika gårdar och företag runtom i Nyland och Egentliga Tavastland.
Första stoppet var Ahlbergs trädgård i Sibbo, en ekologisk trädgård som drivs av Kaijus Ahlberg och Minna Tengvall. Till trädgårdens utbud hör bland annat olika typer av groddar, örter, grönsaker och ätbara blommor.
Särskilt de färggranna örterna och blommorna väckte intresse bland deltagarna. Restaurangproffsen såg stor potential i flerfärgad salvia och olika ätbara blommor som dekorativa inslag i maträtter.
Emilia Tontti, som presenterade verksamheten, berättade att nya blomsorter tas in varje år och att restauranger är en viktig kundgrupp.
Mer än bara spannmål
Nästa stopp var Krannin tila i Nurmijärvi, som sedan 2018 satsat på ekologisk odling. På gården finns en egen havrekvarn där besökarna fick följa havrekornets väg till färdiga flingor.
I dag vidareförädlar Krannin tila omkring 200.000 kilo spannmål per år. Kundernas favoriter är de stora, ångbehandlingsfria havreflingorna.
Gården har också utvecklat verksamheten med sommarkafé, gårdsbutik, webbutik och en självbetjäningsbutik som gör det möjligt att handla lokalproducerade produkter dygnet runt.
Korna som arbetskamrater
I Rajamäki besöktes Toikan tila, en mjölkgård med omkring 60 kor av raserna Holstein och Jersey. Förutom mjölkproduktion säljer gården även nötkött direkt till konsumenter.
Gårdens ägare Niina Toikka representerar den tredje generationen på gården. Efter flera år på annat håll återvände hon för att föra familjens arbete vidare.
– När man varit borta ett tag lär man sig uppskatta det man har hemma på ett helt annat sätt, säger Toikka.
På gården står djurvälfärden i centrum. Korna beskriver Toikka som sina arbetskamrater, och deras välmående är avgörande för både arbetsglädjen och produktionen.
För att underlätta arbetet används både mjölkningsrobot och foderrobot.
Lokala råvaror
Till näst styrdes kosan mot Mikkolan suoramyynti i Loppi där Anne och Antti Mikkola bjöd besökarna på en imponerande trerätters lunch tillagad av lokala råvaror i parets sommarkök.
Mikkolan suoramyynti är en av Finlands äldsta direktförsäljningsgårdar och erbjuder ett brett sortiment av säsongens grönsaker, bakverk, konditoriprodukter och chokladpraliner från den egna produktionen.
Dessutom erbjuder företagarparet också cateringverksamhet med många bröllopsuppdrag under sommaren.
– Under de mest intensiva helgerna ordnar vi serveringen för två bröllop på samma dag, men mer än så är det svårt att hinna med, skrattar Antti Mikkola.
Innan det var dags att bege sig vidare passade gänget på att fylla sina kassar med färska knippgrönsaker och nybakat bröd.
Getter och getost överraskade
Dagens sista besöksmål var Halmela getgård i Loppi, som drivs av Jonna och Eero Ukkola.
Gården är Finlands näst största getgård med omkring 320 mjölkgetter och totalt cirka 500 djur. Getterna hålls i ett isolerat lösdriftsstall med naturlig ventilation.
Besökarna fick en inblick i en modern getgård och hur djurens naturliga beteenden stimuleras genom olika aktiviteter i stallet. Mjölken som produceras levereras till Juustoportti, där den vidareförädlas till bland annat ost.
I slutet av besöket fick deltagarna smaka ostar, yoghurt och glass gjorda på getmjölk. Många överraskades av den milda smaken och bland produkterna hittades nya favoriter.
Halmela satsade på getter efter generationsväxlingen 2015 då behovet av nya getmjölksproducenter uppmärksammades. I dag producerar gården också getkött och arbetar aktivt för att utveckla marknaden för killingkött.
En lyckad utfärd med nya insikter
Efter en intensiv men lyckad dag åkte deltagarna hem med nya erfarenheter och insikter i bagaget. Producenternas yrkesstolthet och engagemang för den finländska livsmedelsproduktionen imponerade särskilt på deltagarna.
För Årets Kock, Piero Silvani, var det särskilt getterna och de förädlade getmjölksprodukterna som gjorde avtryck, liksom den stora uppskattningen för de finländska matproducenterna.
– Det vore fantastiskt om alla utförde sitt arbete med samma omsorg och yrkesstolthet som producenterna, konstaterade Silvani efter dagens slut.
Årets Servitör, Katrina Laitinen, tyckte att dagen som helhet var mycket givande och uppskattade möjligheten att se livsmedelsproduktionen på nära håll.
Från dagens utflykt tar hon särskilt med sig tanken på hur produkter från småskaliga producenter kunde få en ännu större plats på restaurangernas menyer.
– En av de svåraste aspekterna av att använda produkter från småskaliga producenter i restaurangbranschen är att hitta tiden att leta efter passliga produkter och leverantörer, säger Laitinen.
Otto Hietamies delade sina kollegors uppfattning. Han beskrev dagen som både inspirerande och ögonöppnande.
– För en stadskille som bara har varit i en ladugård ett par gånger i sitt liv var det fint att få se hur väl djuren tas om hand och hur välskött allting var, säger Hietamies.