Trots covidpandemin med minskad försäljning till restauranger och storkök gjorde Ålandsmejeriet ÅCA i fjol sitt bästa ekonomiska resultat på flera år.
Omsättningen för hela koncernen minskade visserligen från 17,4 till 17,2 miljoner euro, men rörelseresultatet förbättrades med över 800.000 euro så att periodens resultat blev en vinst på 75.315 euro jämfört med förlusten på 168.683 euro för 2019.
Enligt vd Joakim Blom är resultatförbättringen en följd av det inbesparingsprogram som sjösattes i slutet av 2019.
– Företaget har sett över sin produktportfölj samtidigt som varje affär noggrant har granskats, förbättrats eller avslutats, påpekar han.
Under fjolåret minskades personalresurserna med sex anställda och en minskning skedde också beträffande inhyrd personal. Även en del permitteringar gjordes som en direkt följd av pandemiläget.
– Vi har ett mycket händelserikt år med många svåra beslut och viktiga avvägningar bakom oss. Det har varit något av en överlevnadskamp, men nu har vi nått en position där vi kan fokusera på framtiden och nyheter trots att det fortsättningsvis finns utmaningar, säger Joakim Blom.
Aktieförsäljning gav ÅCA andrum
Han förklarar att årets enskilt viktigaste händelse utöver personalminskningen var försäljningen av Ålands Centralandelslags aktier i Ab Lantbruk.
Historiskt sett var det ett viktigt innehav, men enligt Blom har betydelsen minskade under de senaste åren.
– Aktieförsäljningen hade såklart en resultatpåverkan, men det viktigaste var att den medförde likviditet. Vi hade nu pengar på kontot vilket gav oss ett litet andrum. Det var vid försäljningen i juli som vi för första gången såg en möjlighet att börja lyfta blicken och med säkerhet se en framtid, kommenterar Blom.
Andelsstämma hölls i tisdagen den 20 april och samtliga beslut fattades enligt valberedningens förslag.
Till styrelsen valdes ordföranden Stefan Rumander som är vd för Landskapets Fastighetsverk, viceordförande är mjölkbonden Leif Hagberg och medlemmar Christer Söderström som är vd för Orklas chipsfabrik på Åland samt Kristoffer Lundberg som driver Haga Kungsgård Mjölk Ab.
Tidigare styrelseledamoten Frida Åkerblom övergår till en roll som styrelsekonsult.
Sex gårdar får diplom
Mjölkinvägningen ökade i fjol 2 procent till 13,53 miljoner liter. Medelfettet var 4,24 och proteinet 3,59 procent. Hela 96,4 procent av mjölken höll den högsta klassen E-1 jämfört med 90,3 procent året innan.
Sex leverantörer enligt uppfyller fordringarna för erhållande av diplom. Premieringskriterierna är E-klassmjölk och ingen antibiotikaförekomst, vatteninblandning eller organoleptiskt fel. Även sporhalten inverkar på kvalitetsklassificeringen.
De som premieras är Trygve och Inger Marie Sundblom Geta, Jan-Håkan och Carina Eriksson Hammarland, Allan Gustavsson Saltvik, Stans Jbs Kökar, Östergårds Mjölk Ab Sund och Göran Söderlund Jomala.
Analysresultaten för fett, protein, bakterier och celler utgör grunden för mjölkens pris till leverantörerna.
Avräkningspriset till leverantörerna sänktes i fjol, men Joakim Blom säger att styrelsen aktivt följer med marknadsläget och möjligheterna att höja priset.