Den norska gödseltillverkaren Yara har återupptagit produktionen av ammoniak vid sina anläggningar i italienska Ferrara och franska Le Havre. Det meddelade koncernchefen Svein Tore Holsether senaste fredag.
Naturgas är den viktigaste råvaran inom produktionen av kvävegödsel. Kraftiga prisstegringar tvingade Yara att för några veckor sedan dra ned sin produktion av ammoniak och urea i sina anläggningar i Ferrara och Le Havre.
De båda anläggningarna har en sammanlagd produktionskapacitet av en miljon ton ammoniak och 0,9 miljoner ton ureagödsel. Enligt Holsether har koncernen genomfört underhåll och reparationer under produktionsstoppet.
Avbrotten med anslutande underhållsarbeten har sänkt Yaras kapacitet inom den europeiska produktionen av ammoniak och urea med omkring 45 procent. Yara är världens näststörsta producent av ammoniak.
Stigande gas- och gödselpriser har de senaste månaderna oroat jordbrukarna, efter att tillverkarna av ammoniak började dra ned produktionen. Eftersom ammoniak är en viktig beståndsdel inom gödselproduktionen hotas jordbruket av gödselbrist.
Priset på naturgas nådde rekordhöjder efter den ryska invasionen i Ukraina. Detta pressade gödselpriserna dramatiskt i mars månad. Den globala gödselmarknaden reagerade på den ryska invasionen i Ukraina med en kraftig prishöjning.