Många skogsägare i Åbolands skärgård tvingas inleda det nya året med att röja upp efter stormen Hannes som drog in över västkusten i helgen mellan jul och nyår. Stormskadorna är störst i den yttre skärgården där Houtskär har drabbats värst.
Revirinstruktör Fredrik Granberg vid Södra Skogsreviret har kontaktats av flera skogsägare som drabbats av stormen. Han har också varit ute och granskat skogsskiften som skadats i stormen.
Till hans område hör Väståboland, det vill säga Pargas, Nagu, Korpo, Houtskär och Iniö. Granberg, som tidigare jobbade för Väståbolands skogsvårdsförening innan fusionen med Södra skogsreviret, säger att skogsbruket i området överlag har skonats från omfattande stormskador bortsett från öarna i den yttre skärgården.
– På fastlandet i Pargas och i Nagu har stormen inte orsakat några större skador. Där handlar det mest om områden med enstaka träd som blåst omkull, säger Granberg.
De flesta skogsägare i Houtskär har drabbats
I Korpo däremot har stormen på en del områden orsakat större skador. Och i Houtskär är skadorna omfattande. Granberg uppskattar att stormen har fällt tusentals träd i Houtskär.
– De flesta skogsägare har drabbats. Värst är läget i norra Houtskär och då främst på öarna Mossala och Björkö, säger han.
Skogsägaren Kjell Gunnars hör till dem som drabbats av stormen. För hans del är skadorna omfattande. Stormen har fällt minst 250 träd på hans skogsskiften. Både granar och tallar har fått ge vika.
– Det känns jobbigt, säger Gunnars.
Stormen Hannes är den värsta stormen han upplevt som skogsägare. Stormens framfart har ställvis varit brutal. På ett bestånd med fröträd har bara några få träd skonats och på ett annat skogsområde har stormen tagit alla träd.
– De ligger huller om buller längs än en 20 meter bred och 50 meter lång gata i skogen, säger Gunnars.
Vindhastigheten överskred stundvis orkanstyrka och spåren är tydliga, inte bara på Gunnars skogsskiften.
Han säger att många skogsägare i Houtskär har drabbats av stormen. Ett tiotal är hårt drabbade.
– Man ser stormskador på många ställen då man kör längs vägarna, säger han.
Utöver skador på skogen orsakade stormen strömavbrott och avbrott i mobilnätet. Hushållen på Mossala och Björkö var strömlösa i drygt två dygn och mobilnätet var utslaget i ett dygn.
Stiltjen på virkesmarknaden är ett bekymmer
Gunnars har redan gjort en skadeanmälan på skadorna i sin skog. Han säger att stormen kom olägligt med tanke på den rådande situationen på virkesmarknaden.
– Det är stiltje på marknaden och det är osäkert om man får virket sålt.
Men stormskadorna måste hur som helst åtgärdas. Att lämna stora mängder omkullblåsta träd liggande i skogen är inte tillåtet med tanke på risken för skadeinsekter.
– Det blir arbetsdrygt att röja upp efter stormen, och snön som har kommit gör det inte lättare. Här finns att göra hela vintern, säger Gunnars.
Fredrik Granberg tror inte att det blir något större problem för skogsägarna sälja virke från stormskadade skogar trots att virkesmarknaden för tillfället står stilla. Han tror att virkesuppköparna tar sitt ansvar och köper virket.
Granberg har hittills fått kännedom om några skadeanmälningar. Men han räknar med att det kan komma fler.
– Alla har inte kommit åt att granska sina skogar ännu, säger han.
Största delen av skogarna i Åboland har klarat sig bra
Bortsett från den yttre skärgården i Väståboland har Åboland klarat sig rätt bra i stormen. Enstaka vindfall finns här och där men inga större stormskador har rapporterats.
– Vi har klarat oss bra med tanke på att markerna har varit mjuka och blöta efter den regniga hösten, säger Granberg.
Arbetsledare Johanna Sjölander vid Skogsrevirets kontor i Kimito instämmer.
– Det har varit ganska lugnt på Kimitoön. Enstaka träd har visserligen blåst omkull. Men ingen har hört av sig om några stormskador, säger hon.