SLC medverkade på Educa-mässan under fredag och lördag, där man tillsammans med sina samarbetsparter bemannade en monter för att synliggöra lantbruket och den inhemska maten för kommande generationer.
– Vi har ett mångårigt samarbete med Finlandssvenska 4H, Marthaförbundet och Ungmartha och det är roligt att vi tillsammans kan lyfta både lantbruket och matens betydelse för barn och unga, kommenterade Alexandra Björklund, kommunikationsassistent på SLC, under fredagen.
Enligt Björklund var besökarantalet stor redan under förmiddagen, och SLC:s pysselhäften och affischer väckte intresse framförallt bland lågstadielärare.
– Jag har kunnat iaktta nyfikenhet kring planscherna och lantbruksfrågor överlag, vilket har varit kul. De har också varit fint att se intresset för konceptet Kocka inhemskt under dagens gång.