Jordbruk
Jordbruk

Paf-pengar för skogsodling och Ålandsfåret

TEXT: Rolf-Lennart Witting

witting@aland.net

Landskapsregeringen har som understöd för miljövårdsarbete fördelat 395.000 euro av Ålands penningautomatförenings beräknade vinst för 2025. Av Paf-bidragen har 2,78 procent direkt koppling till lantbruk.

Föreningen Ekologiska odlarna på Åland som ansökte om 10.000 euro får 6.000 euro för den ordinarie verksamheten under 2026. Föreningen har 50 medlemmar med syftet att utveckla och befrämja ekologisk produktion på Åland genom att fungera som ett intresseorgan för ekologiskt och hållbart tänkande i matproduktionen.

I år planeras också kurs om skogsträdgårdsodling, fleråriga ätliga växter och jordhälsa. Dessutom vill föreningen starta ett projekt som kallas ”Alla små fingrar är gröna” för att i samarbete med åländska daghem odla tillsammans med barn.

Föreningen Ålandsfåret som arbetar för bevarandet av den erkända ursprungsrasen Ålandsfåret får 5.000 euro av ansökta 21.380 euro. Föreningen har ca 60 medlemmar.